Sníh může pomoci vodním zdrojům, výroba roste při pomalém tání
Celý článek na blesk.cz
Proces výstavby fotovoltaických zdrojů v České republice je třeba výrazně zrychlit, shodují se experti. Již dnes není pro řadu domácích elektráren zapotřebí stavebního povolení. Připravovaná novela má povolovací procesy dále zjednodušit.
Celý článek na E15.cz
Jestli vás zajímá technologie fotovoltaických elektráren, pak neváhejte a jděte na dny otevřených dveří, které zpřístupní jak velké solární parky, tak i unikátní výzkumné systémy, domovní instalace apod.
Celý článek na dumazahrada.cz
Na střeše fotovoltaika, uvnitř domu plynový, elektrický nebo obyčejný kotel. I tak někteří Češi řeší nejistou situaci na trhu s energiemi. K původnímu zdroji tepla si domácnosti čím dál častěji hledají i alternativní. Třeba o solární panely je zájem oproti loňsku několikanásobný.
Celý článek včetně reportáže naleznete na cnnprimanews
Během prvního pololetí roku 2022 přibylo v Česku 9354 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattu. Za celý letošní rok to bude zřejmě přes 200 MW. Je to úspěch nebo nikoliv? Těžko říct. Oproti minulým rokům objem výstavby nových fotovoltaik roste, ale omezuje se na malé a střední instalace na střechách. Velké solární parky snad začnou přibývat od příštího roku.
Celý článek na ekonomickydenik.cz
Vysoké teploty, které v současnosti panují, snižují účinnost solárních panelů fotovoltaických elektráren. Nejvyšší účinnost mívají solární elektrárny na konci jara či začátkem léta, kdy je dobrá rovnováha mezi počtem slunečních hodin a teplotou kolem 25 stupňů Celsia. Pokud se teploty přibližují čtyřicítce, může dojít v zemích s rozvinutou solární energetikou k významnému poklesu výroby elektřiny.
Celý článek na ČT24.ceskatelevize
Čína za první čtyři měsíce letošního roku meziročně ztrojnásobila investice do solárních projektů, přičemž jejich výše přesáhla 100 miliard korun. Peking tak posílil svou celosvětovou pozici lídra v oblasti solárních technologií a jasně míří k cíli stát se do roku 2060 zemí s nulovými emisemi. Pozadu v solárních aktivitách však nezůstává ani řada evropských států, Česká republika ovšem spíše stagnuje. Přitom i zde mohou solární elektrárny zajistit energetickou soběstačnost.
Celý článek na Czechcrunch.cz
Lidé ze solárního byznysu očekávají, že Státní fond životního prostředí v nejbližších dnech vypíše druhou výzvu na stavbu velkých fotovoltaických elektráren s dotací z Modernizačního fondu. Zúčastnit se chce i ČEZ, který chce tentokrát přihlásit projekty v rozsahu zhruba 300 megawattů.
Celý článek na Ekonomickydenik.cz
Energetická krize, prudce podražující elektřina a také dotace vyhnaly zájem o solární elektrárny na rekordy. Instalační firmy mají tolik zakázek, že nestíhají.
Celý článek na TýdeníkHrot.cz
Stát dával dlouhá léta po zkušenostech s takzvaným solárním boomem od fotovoltaické energie ruce pryč. Po raketovém růstu cen energií a ruské invazi na Ukrajinu se ale situace obrátila a na výstavbu nových solárních projektů půjdou ze státního rozpočtu miliardy. Ministerstvo průmyslu a obchodu například vyčlenilo na podporu fotovoltaických elektráren 3 miliardy korun. Pro vysoký zájem ale ještě jednu miliardu korun přidalo. Peníze jsou určené pro zájemce z řad firem.
Celý článek na Český rozhlas Plus
Návratnost střešních solárních panelů je v současnosti velmi rychlá, podle šéfa Solární asociace Jana Krčmáře je kratší než deset let. Obrovský zájem ovšem vedl na trhu k extrémnímu prodloužení dodacích lhůt, řekl Krčmář v pořadu iDNES.tv Rozstřel.
Celý rozhovor na idnes.cz
Výkyvy na energetickém trhu přiměly zákazníky k rázné akci, která by jim ušetřila peníze. Termíny pro objednání nového kotle, krbu nebo fotovoltaiky na střechu jsou ale plné na měsíce dopředu.
Více info na seznamzpravy.cz
Kvůli vzrůstajícím cenám za energie začínají Češi investovat do alternativních zdrojů. Nejvíce nás zajímají tepelná čerpadla a fotovoltaické panely na střechy. Díky růstu cen za energie se totiž zkrátila doba návratnosti investice. Nyní je mezi 4-5 lety. Do budoucna navíc alternativní zdroje energií poslouží jako pojistka pro případ dalších změn.
Celý článek na E15 ZDE
Loni bylo v Česku připojeno 9 321 nových fotovoltaických elektráren, což je o 3 028 více než v roce 2020. Většinu z nich tvoří malé střešní sady panelů pro domy a byty. Lidé chtějí pořízením solárních článků především ušetřit za elektřinu, ale snaží se i prospět společnosti.
Celý článek na EURO.cz
Dostupné dotace a zdražování elektřiny probudily zájem lidí a firem o pořízení solární elektrárny. Loni bylo instalováno celkem 62 megawattů nových fotovoltaik, tedy o pětinu víc než v roce 2020. Zatím dominují malé střešní instalace. V nadcházejících letech se však trend otočí směrem k velkým střešním a pozemním elektrárnám.
Celý článek na idnes.cz
V Česku bylo v loňském roce instalováno celkem 62 megawattů (MW) nových solárních elektráren, o pětinu více než v roce 2020. Údaje na dnešní tiskové konferenci představili zástupci Solární asociace. Zvýšený zájem podle nich odstartovaly dotace pro rodiny a firmy v kombinaci se zdražováním energií. Uvedli, že současná poptávka ale již naráží na strop kapacit instalačních firem.
Celý článek na oenergetice.cz
Stále více lidí využívá k napájení svých domů solární energii. Ministerstvo životního prostředí přijalo z Plzeňského kraje zatím 1 131 žádostí na instalaci fotovoltaického systému pro rodinný dům za téměř 141 milionů korun.
Celý článek na idnes.cz
Ceny elektřiny každým dnem lámou rekordy a podniky se poohlížejí, kde by mohly uspořit. Jednou z možností mohou být solární panely na střeše. Vznikají projekty, které to mají firmám usnadnit. Nyní si podniky mohou žádat o evropské dotace z operačních programů. Administrativa, která je s nimi spojena, je podle expertů příliš komplikovaná.
Celý článek na idnes.cz
Pozvali jsme ke stolu Veroniku Šilhovou ze Solární asociace, se kterou jsme se bavili o využití solárních elektráren pro domácnost, kolik to stojí, co to pro dům přinese a i to jaké jsou možnosti recyklace.
Celý článek na akoupelnyatopeni.cz
Senát České republiky na svém zasedání navrhl významné úpravy nedávno schválené sněmovní novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), které po případném schválení Poslaneckou sněmovnou umožní po mnoha letech stagnace restart OZE v Česku. Novela zákona POZE je pro jejich restart zásadní, neboť do roku 2030 lze očekávat zdvojnásobení spotřeby energie právě z OZE. Aby zákon vstoupil v platnost, musí finální návrh novely schválit sněmovna a podepsat prezident. Poslední schůze sněmovny má naplánovaný začátek na 13. září.
Celý článek na Energie21.cz
Poslanci po roce průtahů schválili zákon o obnovitelných zdrojích energie. Proti očekávání však místo kompromisů ještě zpřísnili vládní tažení proti solárům. Boj o spornou novelu tak nekončí.
Celý článek na Seznamzpravy.cz
Solární asociace spolu s dalšími oborovými svazy dlouhodobě prosazuje rovné podmínky, tedy jednotnou sazbu vnitřního výnosového procenta (IRR) pro všechny obnovitelné zdroje energie. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dnes však podpořil zavedení intervalu IRR 8,4-10,6 %, přičemž konkrétní výši pro jednotlivé zdroje by pak určovala vláda. Tento návrh, který podpořil i ministr Karel Havlíček, však důsledně neodstraňuje diskriminaci některých zdrojů a řešení spíše odkládá do budoucna.
Celý článek na Ekolist.cz
Obnovitelné zdroje energie mají hrát klíčovou roli v transformaci energetiky, která Česko čeká v následujících letech. Místo uhlí plánuje stát více využívat větrnou, vodní, bioplynovou i solární energii.
Celý článek na ihned.cz
V souvislosti s dopady změny klimatu čeká českou energetiku v příštích letech zásadní proměna. Klíčovou roli by nově měly hrát obnovitelné zdroje energie, které by měly postupně nahradit uhlí. Vláda a opozice se ale nemohou dohodnout na podobě zákona o podporovaných zdrojích energie.
Celý článek na E15.cz
Česko se po jedenácti letech musí oprostit od traumatu solárního boomu a přestat ho řešit. Prohraný boj s letitou křivdou nikomu nepomáhá.
Celý článek na HROT.cz
Nový finanční nástroj Evropské unie, který má každým dnem vypsat první ostré výzvy pro registraci projektů, může v Česku odstartovat smršť investic do fotovoltaiky. Podniky do nového Modernizačního fondu přihlásily projekty o souhrnném výkonu bezmála 24 gigawattů v hodnotě 700 miliard korun, potvrdil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Reálně ale počítá, že se podaří uskutečnit desetinu z přihlášených projektů.
Celý článek na E15.cz
Boom domácích elektráren v Česku pokračuje, a to i přes současnou pandemii koronaviru. Vzniklý instalovaný výkon 22,6 MWp představuje téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2019. S financováním fotovoltaických elektráren majitelům pomáhají zelené úvěry. Na zájem reagují i dodavatelé energií, kteří domácnostem nabízí odkup nevyužité energie.
Celý článek na Ekonomickydenik.cz
Na stolech poslanců leží zásadní legislativa pro rozvoj obnovitelných zdrojů v České republice. Novela o podporovaných zdrojích energie má ČR konečně posunout blíže k plnění společných evropských cílů.
Celý článek na Euractiv.cz
Pole solárních kolektorů zbytečně zabírajících drahocennou zemědělskou půdu se brzy mohou stát minulostí. A přitom mohou panely zůstat na místě. Že to zní jako protimluv? Moderní trend jménem agrovoltaika s tím nesouhlasí.
Celý článek na Byznys-energie.cz
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnilo výsledky tří předregistračních výzev Modernizačního fondu. V rámci testu investičního prostředí se přihlásilo 9 tisíc zájemců o podporu při výstavbě nových fotovoltaických elektráren, modernizace tepláren a projektů, které mají zefektivnit průmysl.
Celý článek na TZB-info.cz
Boj majitelů fotovoltaických elektráren se státem, který vypukl před více než deseti lety, v období takzvaného solárního boomu, vstupuje do další fáze. Vládní novelizace zákona o podporovaných zdrojích energie navrhuje fotovoltaice nejnižší povolenou míru výnosnosti ze všech obnovitelných zdrojů.
Celý článek na Ekonom.cz
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnilo výsledky tří předregistračních výzev Modernizačního fondu. V rámci testu investičního prostředí se přihlásilo 9 tisíc zájemců o podporu při výstavbě nových fotovoltaických elektráren, modernizace tepláren a projektů, které mají zefektivnit průmysl.
Celý článek na Hybrid.cz
Státu vadí soláry a chce ubrat dotace. Malé elektrárny se bojí o přežití
Vláda hledá cesty, jak napravit hříchy minulosti. V případě podpory pro fotovoltaické elektrárny to však dělá nejhorším možným způsobem. Změnou pravidel během hry. Pokud projde zákon, který mají nyní na stole poslanci, dostane se řada provozovatelů možná do úzkých.Celá článek na idnes.cz
Starší solární elektrárny kvůli chystanému omezení státní podpory nevydělají ani na úroky z úvěrů, za které byly postaveny. Varuje před tím šéf Solární asociace Jan Krčmář. Nová pravidla nastavuje vládní novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna.
Celý článek na E15.cz
Strategický dokument Modernizačního fondu vláda schválila. 150 miliard korun půjde na ekologické projekty
Strategický dokument Modernizačního fondu, který by měl disponovat zhruba 150 miliardami korun do roku 2030 na projekty vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické efektivity či k růstu podílu obnovitelných zdrojů, vláda v pondělí schválila.Celý článek na Lidovky.cz
Trh s fotovoltaikami loni v Česku dál rostl, bylo instalováno 6293 nových solárních elektráren s celkovým výkonem 51,4 megawattu (MW). To je více než dvojnásobek proti roku 2019, kdy vzniklo 2905 zdrojů o celkovém výkonu 25,1 MW. I přes tento pozitivní trend ale ČR zaostává za většinou Evropy a stále nevyužívá svůj potenciál. Větší pozemní solární elektrárna nebyla opět postavena ani jedna. Na čtvrteční on-line tiskové konferenci to uvedl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář. Proti takzvanému solárnímu boomu je nárůst stále malý.
Celý článek na Týden.cz
S nastupujícími dopady klimatických změn čím dál častěji řešíme problémy spojené s potřebou modernizace důležitých oblastí naší ekonomiky, především energetiky a zemědělství. Bohužel na oba sektory nahlížíme izolovaně a pomíjíme fakt, že existuje minimálně jedna technologie, která částečně řeší problémy obou těchto odvětví. A tou je agrivoltaika - kombinace zemědělství a fotovoltaiky.
Celý článek na Ekolist.cz
Pro splnění evropských klimatických cílů potřebuje Česko vybudovat zejména dostatek větších obnovitelných zdrojů. Nejdostupnějším řešením jsou pozemní fotovoltaické elektrárny budované na brownfieldech, výsypkách nebo plochách bývalých dolů. Vyplývá to z aktualizované studie poradenské společnosti Deloitte, která byla zpracovaná pro Svaz moderní energetiky. Autoři ji představili na dnešní on-line tiskové konferenci.
Celý článek na webu Oenergetice.cz
Investoři by chtěli stavět nové elektrárny (hlavně solární), ale narážejí na nepřející přístup ministerstva průmyslu a obchodu, potažmo celé vládní garnitury.
Celý článek na Hrot.cz
U příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje se v týdnu od 20. září zpřístupní veřejnosti na dvě desítky solárních elektráren po celé České republice. Akce Dny otevřených dveří slunečních elektráren se u nás koná již pátým rokem s cílem podpořit rozvoj udržitelné ekonomiky, představit fungování solárních elektráren a ukázat využití energie ze slunce. Akce, kterou pořádá Solární asociace, se uskuteční pod záštitou Ministerstva životního prostředí.
Celý článek na prahadnes.cz, tretiruka.cz;
Fotovoltaiky na střechách firem pomalu nabírají druhý dech. Ačkoliv instalovaný výkon zdaleka nedosahuje čísel jako v době solárního boomu před deseti lety, každým rokem se objem střešních panelů zdvojnásobí. Zájem firem částečně přiživily investiční dotace z evropských peněz. A dodavatelé, kteří panely na střechy instalují, teď vymýšlejí další způsoby, jak trh ještě víc rozhýbat.
Celý článek na idnes.cz
Plán Babišovy vlády na osekání podpory pro solární elektrárny naráží na odpor v Poslanecké sněmovně. Kritika přichází i od poslanců za ANO
Celý článek na tydenikhrot.cz
Na politické scéně se v tichosti odehrává bitva o podporu pro solární energetiku. Záměr vlády brutálně ořezat solární dotace nemusí vyjít – ve Sněmovně nemá podporu.
Celý článek na seznamzpravy.cz
Vládou schválená novela zákona o podporovaných zdrojích může drtivě zasáhnout majitele českých solárních elektráren. Stačí jí k tomu zdánlivě jednoduchý krok - omezit výnosnost na IRR 6,3 %. Jenže to může přinést závažné důsledky, které dopadnou na tisíce domácností, podnikatelů, ale také na města a obce. Nyní míří novela do sněmovny. Na poslancích bude, zda konečně otevřou debatu nad riziky zpětných změn podpory obnovitelných zdrojů.
Celý článek na ekolist.cz
V novele zákona o podporovaných zdrojích využila vláda horní hranici podpory u všech z nich až na fotovoltaiku, která má mít podporu nejnižší.
Celý článek na Ihned.cz
Restart ekonomiky po koronaviru je podle Evropské komise příležitostí, která může vést k zelenější budoucnosti. Důležitou roli by v tom mohly hrát obnovitelné zdroje energie. Na ty se ale v České republice zatím poněkud zapomíná.
Celý článek na Euractiv.cz
Bez aktivního přístupu může Česko přijít o evropské peníze na podporu nových obnovitelných zdrojů energie (OZE). Na dnešní on-line tiskové konferenci se na tom shodli zástupci oborových asociací – Svazu moderní energetiky, Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES). Uvedli, že právě podpora OZE, renovace budov nebo čisté mobility jsou hlavní body návrhu evropského „zeleného plánu“ pro oživení ekonomiky po pandemii koronaviru. Evropská unie uvažuje o impulzu pro rozvoj zejména solárních a větrných elektráren ve výši téměř jednoho bilionu korun, podotkli.
Celý článek na Oenergetice.cz
Vláda schválila snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Vnitřní výnosové procento (IRR) má činit 6,3 procenta, dosud to bylo 8,4 procenta. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí po jednání kabinetu řekl, že dosavadní podpora byla příliš vysoká. Předseda představenstva Solární asociace označil rozhodnutí za nepochopitelné, jedná se podle něj o politickou objednávku.
Celý článek na Týden.cz
Zejména kvůli fotovoltaickému boomu z let 2009 a 2010, o kterém se dodnes mluví jako o období tzv. solárních baronů, vláda minulý týden schválila další snížení podpory pro solární zdroje. To se ovšem nelíbí oborovým asociacím. Někteří kritici pak poukazují také na to, že vláda ponechala maximální možnou výši podpory u výroby bioplynu, ve které podniká i koncern Agrofert.
Celý článek na Aktuálně.cz
Česká vláda se rozhodla rázně zakročit proti provozovatelům solárních elektráren, postavených v době solárního boomu. Na dotacích pro ně chce ušetřit až 10 miliard korun ročně.
Celý článek na Seznam.cz
Není neobvyklé, že se něco změní až na základě vládní diskuse. Na dotaz ohledně povolené ziskovosti solárních elektráren, kterou v pondělí schválila vláda, to včera napsal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Potvrdil, že kabinet schválil snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí, tj. že takzvané vnitřní výnosové procento (IRR) pro ně má činit 6,3 procenta. Ve veřejně dostupném materiálu pro jednání kabinetu byla přitom uvedena maximální přípustná výše IRR pro soláry ve výši 8,4 procenta. Formu projednání návrhu kritizuje Solární asociace.
Celý článek na Ekolist.cz
Loni se zvýšil počet instalovaných solárních elektráren v Česku o 25,14 megawattu, což je oproti roku 2018 dvojnásobek. Podle odborníků k tomu přispěla možnost čerpání dotací na malé systémy, které lze připevnit na rodinné domy. Jak ale střechu na umístění panelů připravit? Opatření jsou jednoduchá a poměrně levná.
Celý článek na Ihned.cz
Prodlení při výplatě podpory na instalaci domácí solární elektrárny může mnoha rodinám zvláště nyní zkomplikovat finanční situaci. Solární asociace přináší informace, jak při administraci dotace aktuálně postupovat a tip, jak proplacení podpory uspíšit až o 30 dní.
Celý článek na Energie21
Zatímco v tuzemsku se loni postavily fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem 25 megawattů, v Evropě se celkový výkon zvýšil o 16,7 tisíce megawattů.
Celý článek ZDE.
Česká republika se loni podílela na rozvoji fotovoltaiky v Evropě novými instalacemi z 0,14 procenta, růst je ve srovnání s hlavními trhy v EU stále zanedbatelný. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Solární asociace. V ČR podle nich bylo loni nainstalováno 25,1 megawattu (MW) nových solárních zdrojů, tedy více než dvojnásobek proti roku 2018. Celý trh tak rostl zhruba o procento.
Celý článek ZDE
Ministerstvo průmyslu naplánovalo na příští desetiletí zdvojnásobení výkonu fotovoltaických elektráren v Česku. Otázkou zůstává, jak toho dosáhnout.
Celý článek na Euro.cz
Oborové asociace a zaměstnavatelské svazy mají i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení výtky k novele zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE). Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Vadí jim především nezařazení velkých solárních systémů do plánovaných aukcí a rozdílný přístup k jednotlivým zdrojům při kontrole takzvané překompenzace. Překladatel, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), aktuální verzi připravované novely hájí.
Celý článek zde.
Technologie pro využívání solární energie se stává už téměř běžnou součástí moderních rodinných i bytových domů. Slunce svítí zadarmo, tak proč toho nevyužít k úsporám energií. Obzvlášť, když se ani tomuto oboru nevyhýbá technologický rozvoj. Jaké jsou největší novinky v oblasti domácí fotovoltaiky?
Více na bydlet.cz či ekonomickymagazin.cz
Evropská unie tlačí na Česko, aby více využívalo obnovitelné zdroje a mohutněji šetřilo energií. Firmy by o dotace na fotovoltaiku stály. Stát ale nestačí žádosti vyřizovat a otálí s vypsáním dalších výzev. Program je navíc složitý, mnoho menších firem si kvůli nákladům na vyřízení raději pořídí fotovoltaiky bez dotace.Celý článek na Idnes.cz
Úsporný klimatický plán prosazovaný Evropskou komisí ohrožuje pozici českého průmyslu. Obavy panují z vysokých nákladů na změnu technologií i zdražení energií. Kritiku vyvolává i záměr ČR bránit uplatnění solární energie. Vyplývá to z vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR [SP ČR].
Celý článek ZDE.
Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a ochrany klimatu nejsou dostatečné. Komise do Prahy vzkazuje, aby podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě stoupl do roku 2030 alespoň na 23 procent. Česko dosud počítalo s nárůstem pouze na 20,8 procenta.
Celý článek na idnes.cz
Evropská komise (EK) vyzvala členské státy, aby byly ambicióznější ve svých energetických a klimatických plánech pro rok 2030. Uvedla to dnes komise na webu. České republice Brusel mimo jiné doporučil zvýšit do té doby podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkové spotřebě na minimálně 23 procent. Česko dosud počítalo s 20,8 procenta. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes uvedlo, že zveřejněná doporučení pečlivě analyzuje.
Celý článek zde.
Výroba solárních elektráren v Česku byla loni devátá největší ze zemí Evropské unie. V posledních letech ale u nás nové sluneční elektrárny skoro nepřibývají. Nejvíc solárních elektráren staví Německo. Vyplývá to z analýzy Eurobserver pro Evropskou komisi.
Celý článek na Novinky.cz
V rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje pořádá Solární asociace od 30. května do 5. června Dny otevřených dveří slunečních elektráren po celé České republice. Cílem každoroční akce je podpořit rozvoj udržitelné energetiky, představit fungování elektráren, možnosti využití energie ze slunce a dát tak najevo, že lze žít ve společnosti, která přispívá k udržitelnému rozvoji. Veřejnosti i žákům se otevře sedmnáct slunečních projektů v několika krajích.
Více na Kudyznudy.cz, enviweb.cz, energyhub.eu, novinky.cz,
Nastává konec doby uhelné a Česko se musí poohlížet po nových zdrojích energie. V souvislosti s rostoucími požadavky v oblasti ochrany klimatu se nabízí zejména obnovitelné zdroje, jejichž podpora ale v tuzemsku podle odborníků pokulhává.
Celý článek na Euractive.cz
Po srážkové dani, zastavení provozní podpory pro nové OZE, nárokování licence u prodeje přebytků z domácí fotovoltaiky a notifikaci podpory stávajících OZE přichází kontroly překompenzace.
Celý článek včetně videa naleznete na stránkách tzb.info
Bateriová úložiště mohou pomoci stabilizovat elektrizační soustavu při hrozícím blackoutu, proměnlivé výrobě elektřiny z OZE nebo při náhlém zvýšení odběru z nabíječek elektromobilů. V České republice s nimi však zatím samostatně podnikat nelze a brzdí to jen legislativa.
Využívání uhlí postupně končí. Cestou do budoucna je kombinace jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů, řekl to ministr životního prostředí Richard Brabec.
Celý článek na EURO.cz, Finance.cz, Českénoviny.cz, Oenergetice.cz
Zaměstnavatelé věří, že Karel Havlíček jako případný nový ministr průmyslu a obchodu sníží administrativní zátěž podnikatelů, podpoří exportéry, zlepší čerpání peněz z operačních programů EU a vyřeší otázky v energetice. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Havlíčka do čela ministerstva, které dosud vedla Marta Nováková (za ANO), navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček poté řekl novinářům, že počítá s tím, že kvůli ministerskému postu skončí jako předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Nyní působí i jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
Celý článek ZDE.
Přibývá domácností, které si na střechu pořizují vlastní solární panely. České televizi to potvrdila Solární asociace, která sdružuje podnikatele v tomto odvětví. Podle ní vyrobily nové „domácí“ elektrárny loni dvakrát víc energie než v roce 2017. Zájem je i o hromadnou objednávku fotovoltaiky, kterou na konci ledna spustila organizace dTest. Za necelý měsíc se k nákupu solárních panelů nezávazně přihlásilo přes 11 tisíc lidí.
Celý článek na ČT24 Česká televize.
V roce 2017 se evropský podíl energie z obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě se vyšplhal na 17,5 %. Zvyšování využití energie šetrné k životnímu prostředí je součástí cílů ochrany klimatu a snižování závislosti na fosilních palivech. Do roku 2020 pak chce EU naplnit závazek pokrytí alespoň 20 % spotřeby z obnovitelných zdrojů.
Celý článek na Obnovitelně.cz
Uhlí končí, jaderný průmysl je v krizi a energie z obnovitelných zdrojů umí leckdy nabídnout výhodnější cenu elektřiny. Česko se však k tomuto trendu soudě podle konkrétních kroků příliš nehlásí, míní programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Podle něho je to škoda, protože možnosti má, uvedl v rozhovoru.
Celý článek ZDE
Photon Energy Group oznámila, že její dceřiná společnost Photon Energy Engineering Australia postaví v Novém Jižním Walesu a Queenslandu 4,6 MWp střešních fotovoltaických elektráren na 30 prodejnách a distribučním centru řetězce supermarketů ALDI.
Celý článek ZDE.
Na konci prosince 2018 společnost Solar Global Service a.s. ze skupiny Solar Global a.s. Vítězslava Skopala oznámila dokončení projektu velké solární elektrárny v Německu. Instalovaný výkon nově dokončené fotovoltaické elektrárny v bavorském městě Schönwald je 668 kWp. Elektrárna byla vystavěna na tříhektarové rekultivované skládce a náklady na její výstavbu se pohybovaly okolo 730 000 EUR.
Celý článek ZDE.
Fotovoltaika má mezi obnovitelnými zdroji výlučné postavení. Je investičně přístupná – producentem elektřiny může být i malá domácnost, je škálová – smysl dávají zařízení o výkonu 4 kW i 40 MW a možnosti umístění a využitelnosti panelů jsou široké. Kromě toho dochází k neustálému zlepšování technologie a snižování ceny solárních modulů. Ale především je bezemisním čistým zdrojem energie.
Celý článek naleznete na Energy 21.
Celý článek na blesk.cz
Pozitivním výsledkem světové konference o klimatu COP24 v polských Katovicích je, že byla přijata pravidla pro uplatňování závazků pařížské dohody z roku 2015, shodují se ekologové a experti, které oslovila ČTK. K tomu, aby se zamezilo výraznému růstu teploty, je podle nich ovšem potřeba tyto závazky ještě zpřísnit. Podle Hospodářské komory však patří ČR mezi vyspělé průmyslové země a požadavky na energetiku jsou jiné než u států, jejichž průmysl není tak vyspělý.
Více na Týden.cz
Počet domácností, které si na střechu nechají nainstalovat fotovoltaické panely, rychle roste.
Celý článek na Novinky.cz
The Czech Solar Association is sounding the alarm about planned legislation that would exclude solar PV projects being entered into future Renewable Energy Auctions. The Czech Ministry for Industry and Trade has recently submitted an amendment proposal to the law which explicitly bars solar energy from future auctions.
Celý článek ZDE.
Once a leading European PV market, the Czech Republic may resume development of large-scale renewables from 2021. Only wind, hydro and biomass projects, however, will be eligible, under a proposal from the Ministry of Industry and Trade. Only rooftop solar, of up to 1 MW, would be backed by a ‘feed-in premium’ scheme.
Celý článek na PV Magazine
V rozvoji obnovitelných zdrojů sází ČR na biomasu a malé střešní elektrárny, o které mají lidé stále větší zájem. Využít by se ale mohly i staré průmyslové areály nebo bývalé skládky. Od roku 2020 se má obnovit provozní podpora, výrobci ale budou soutěžit o nejnižší cenu. Domácnosti, školy nebo obce by také mohly získat možnost prodávat elektřinu sousedům.
Celý článek ZDE.
Evropská unie nebude pravděpodobně od září uplatňovat cla na dovoz čínských solárních panelů. Tento krok může podle Solární asociace zlevnit instalace solárních elektráren na střechách domů nebo podniků.
Celý článek ZDE.
Němečtí výrobci solární energie očekávají rekordní rok. Podle Německé asociace solárního průmyslu (BSW-Solar) dosáhne na konci září produkce solární energie celkové úrovně z roku 2017. Asociace sdružující přes 800 členů volá po vyšších dotacích pro rozvoj solárních elektráren.Celý článek ZDE.
Současné tropické teploty paradoxně neprospívají fotovoltaickým elektrárnám. Účinnost solárních panelů totiž s rostoucí teplotou postupně klesá. Největší účinnost podle nich tyto elektrárny mají na jaře a na horách. Česko se v posledních dnech potýká s vlnou veder.
Celý článek ZDE, další vyjádření Týden.cz, Globe24, EuroZpravy.cz
Oborové asociace hodnotí veskrze pozitivně roční fungování nové rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Oceňují mimo jiné zlepšenou komunikaci úřadu a transparentnější způsob rozhodování. Vyplývá to z vyjádření jejich zástupců pro ČTK. Nová pětičlenná rada ERÚ přebrala vedení úřadu od začátku loňského srpna. Nahradila tehdejší předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát.
Aukční mechanismus pro nové obnovitelné zdroje nesmí znevýhodňovat menší provozovatele, kteří nejsou vůči velkým účastníkům konkurenceschopní. Limitující by mohla být například výše garance při podání nabídky, říká Jan Fousek.
Celý rozhovor ZDE.
Z dnešních prohlášení prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně je patrné, že konflikt na poli podpory energie z obnovitelných zdrojů bude pokračovat. A to navzdory snahám Evropské unie, která před několika dny přišla s novým cílem na čerpání energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030.
Celý článek ZDE
Končící ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) nedostal během svého zhruba půlročního působení v čele úřadu příležitost plně ukázat a realizovat své myšlenky a plány. Shodla se na tom většina oborových svazů a asociací, které oslovila ČTK.
Celý článek ZDE
Evropa je celosvětově největší dovozce energie. Ze třetích zemí nakupuje víc než polovinu své spotřeby a ročně ji to stojí víc než 9 bilionů korun ročně. 8 legislativních návrhů, které jsou součástí Zimního energetického balíčku (zkrácená verze v angličtině zde), jehož přípravy právě vrcholí, by to mělo změnit.
Celý článek ZDE.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje novelu zákona o tzv. POZE. Chce v ní reagovat na požadavky Evropské komise i zimní energetický balíček, jehož příprava finišuje. Návrh má předložit v září tohoto roku. Řekl to zástupce resortu Ladislav Havel na parlamentním semináři Zimní energetický balíček jako impuls pro českou moderní energetiku pořádaném Solární asociací.
Celý článek ZDE a Ekonomický deník další článek.
Zájemcům z řad veřejnosti se otevřou některé solární elektrárny po celé České republice. Každoroční akce, kterou pořádá Solární asociace v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje, letos začíná středou a končí příští úterý 5. června. Podle organizátorů je cílem podpořit rozvoj udržitelné energetiky, představit možnosti využití sluneční energie a dát najevo, že lze žít ve společnosti, která bere ohledy na své okolí a na ty, kteří přijdou po nás.
Celý článek ZDE
Další články BLESK, Obnovitelně.cz, Regionální deník, Solární novinky
České domácnosti a podniky loni spotřebovaly o téměř 2 % více elektřiny než v předchozím roce. Analytici to připisují ekonomicky dobrým časům. Spotřeba meziročně vzrostla také v plynárenství, a to o 3,3 %.
Celý článek ZDE.
V rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje pořádá Solární asociace od 30. května do 5. června Dny otevřených dveří slunečních elektráren. Cílem každoroční akce je podpořit rozvoj udržitelné energetiky, představit možnosti využití energie ze slunce a dát tak najevo, že můžeme žít ve společnosti, která bere ohledy na své okolí a na ty, kteří přijdou po nás. Veřejnosti a žákům se otevře čtrnáct slunečních projektů v několika krajích.
Celý článek ZDE.
Evropský i český průmysl obnovitelných zdrojů v posledních letech spíše stagnuje. Klíčem k rozvoji obnovitelných zdrojů je jednoznačně tzv. Zimní energetický balíček EU, shodly se na největší konferenci věnované solární energetice špičky české i evropské energetiky. Zimní energetický balíček má zemím EU pomoci s přechodem na zelenou energetiku.
Celý článek ZDE.
Evropský i český průmysl obnovitelných zdrojů v posledních letech spíše stagnuje. Klíčem k rozvoji obnovitelných zdrojů je jednoznačně tzv. Zimní energetický balíček EU, shodly se na největší konferenci věnované solární energetice špičky české i evropské energetiky. Zimní energetický balíček má zemím EU pomoci s přechodem na zelenou energetiku.
Celý článek ZDE.
Průběžný technologický pokrok ve vývoji fotovoltaických panelů a baterií v kombinaci s příspěvkem státu vytváří ze solární energetiky dostupný zdroj energie pro domácnosti i firmy.
Celý článke ZDE.
Během loňského roku bylo v Evropě nainstalováno celkem 6 030 megawattů solárních elektráren.
Celý článek naleznete ZDE.
Jak zatím probíhá přezkum toho, zda výrobci z obnovitelných zdrojů v minulosti nedostávali příliš mnoho peněz z veřejných financí? A co výrobce solární energie zajímá na nové evropské legislativě? V rozhovoru jsme se ptali výkonné ředitelky Solární asociace Veroniky Hamáčkové.
Celý rozhovor naleznete ZDE.
Evropský parlament se shodl na tom, že cíl pro navýšení podílu obnovitelných zdrojů by měl být alespoň 35 % v roce 2030. Europoslanci tak dali jasný signál, který může EU pomoci stát se opět leaderem v moderní energetice. Experti z Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje spočítali, že opětovné nastartování instalací větrných turbín nebo solárních panelů a rozvoj dalších důležitých prvků moderní energetiky přinese úsporu až 20 miliard euro ročně.
Celý článek naleznete ZDE.
Solární asociace je největší profesní sdružení podnikatelů i příznivců solární energetiky, které si zakládá především na transparentnosti a profesionalitě. Svým členům i zájemcům o vstup do oboru solární energetiky pomáhá zorientovat se v povinnostech nebo vybrat dobrou firmu. Seznamte se s jejími aktivitami.
Celý článek ZDE.
Ministerstvo průmyslu a obchodu rozeslalo majitelům fotovoltaik dotazník. Kontroly se zatím týkají solárních elektráren z roku 2006 až 2008. Cílem je zjistit, zda mají přiměřený zisk.
Celý článek ZDE.
Představujeme vám vítězný snímek naší letošní fotosoutěže, který vzešel z hlasování veřejnosti na portálu obnovitelne.cz. Autor fotografie Zdeněk Adler ji pořídil u bývalé uhelné elektrárny v Oslavanech a nazval ji "Minulost a budoucnost naší energetiky".
Celý článek ZDE.
Solární asociace sestavila pro deník E15 přehled argumentů pro vybudování vlastní střešní solární elektrárny.
Celý článek ZDE.
Skupina Solar Global dnes připojila k síti první vekou stacionární baterii. Akumulační systém o kapacitě 1,2 MWh stojí v areálu solární elektrárny u obce Prakšice na Uherskohradišťsku. Zařízení je navrženo tak, aby pomáhalo stabilizovat distribuční soustavu při výkyvech, například formou dodávky elektřiny do sítě ve špičce. Rozvoj decentralizované energetiky přinese podle propočtů expertů příležitosti pro více než 4 tisíce baterií s podobným výkonem.
Celý článek můžete přečíst ZDE.
Česko má od listopadu první velkou baterii. Skupina Solar Global poslední listopadový den připojila k síti první vekou stacionární baterii. Akumulační systém o kapacitě 1,2 MWh stojí v areálu solární elektrárny u obce Prakšice na Uherskohradišťsku. Zařízení je navrženo tak, aby pomáhalo stabilizovat distribuční soustavu při výkyvech, například formou dodávky elektřiny do sítě ve špičce. Rozvoj decentralizované energetiky přinese podle propočtů expertů příležitosti pro více než 4 tisíce baterií s podobným výkonem.
Celý článek ZDE.
Lidé stále více objevují výhody využívání energie ze slunce. Přispívá k tomu i dotační program Nová zelená úsporám, který od roku 2015 podporuje také instalaci domácích solárních zařízení a letos nabízí dotace i na výkonnější fotovoltaické elektrárny. Aby však dávalo využívání solární energie v domácnosti ekonomický smysl, je nutné celý fotovoltaický systém dobře navrhnout. Ne všechny firmy to dělají. Začít plánovat by přitom lidé měli už na podzim.
Celý článek ZDE.
Výrobci energií v Česku platili o víkendu kupujícím za odběr elektřiny, kterou vyrobili. Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) trval tento stav na denním trhu s elektřinou 18 hodin od sobotního večera do nedělního odpoledne. Důvodem byla především vysoká výroba z německých i tuzemských větrných elektráren, způsobená vichřicí Herwart.
Celý článek ZDE.
Lidé stále více objevují výhody využívání energie. Přispívá k tomu i dotační program Nová zelená úsporám, který od roku 2015 podporuje také instalaci domácích solárních zařízení a letos nabízí dotace i na výkonnější fotovoltaické elektrárny. Aby však dávalo využívání solární energie v domácnosti ekonomický smysl, je nutné celý fotovoltaický systém dobře navrhnout. Ne všechny firmy to dělají. Začít plánovat by přitom lidé měli už na podzim.
Celý článek můžete přečíst ZDE.
V Česku významně roste zájem o instalace malých fotovoltaických systémů na střechy rodinných domů. Většina firem hlásí meziroční skokový nárůst v několikanásobcích loňského počtu. Společnosti přiznávají, že rozvoji velmi pomáhají dotace a úprava legislativy.
Celý článek ZDE.
Od dnešního dne mohou české domácnosti podávat žádosti o podporu také na větší fotovoltaické elektrárny instalované na střechách domů s výkonem více než 4 000 kilowatthodin za rok. Na solární elektrárny doplněné o akumulaci energie bude možné získat příspěvek ve výši 150 tisíc korun. Podporu budou moci využít i ti, kdo si v minulosti instalovali méně výkonný systém a chtěli by jej vylepšit. Podmínkou je v tomto případě zvýšení využitelnosti energie v domě o pětinu.
Celý článek ZDE.
Aliance pro energetickou soběstačnost, Solární asociace a Česká fotovoltaická asociace nesouhlasí se záměrem vlády zabývat se možným zvýšením „solární daně“ s odkazem na údajné „stanovisko Evropské komise, že návratnost prostředků je až téměř nepřiměřená.“ Tento záměr vyplynul z jednání vlády 21. srpna 2017.
Celý článek ZDE.
Stát dá příští rok podporovaným zdrojům energie dotaci 26,2 miliardy korun, její výše tak bude stejná jako v letošním roce. Dnes o tom rozhodla vláda. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo průmyslu, které vládě návrh předložilo. V polovině srpna i minulý týden kabinet jednání o bodu přerušil.
Celý článek ZDE.
Vláda dnes požádala ministra financí Ivana Pilného (ANO), aby se začal zabývat možným zvýšením solární daně. Důvodem jsou vysoké odvody ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie i nepřiměřené zisky z tohoto podnikání, uvedl ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek (ČSSD). Předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek označil návrh za silně populistický předvolební krok.
Celý článek ZDE.
Velkých bateriových úložišť energie se může v Česku do začátku roku 2019 začít stavět k dvaceti. V rozhovoru to řekl výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ a předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek.
Celý článek ZDE.
O podobě systému kontrol, který zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, jednala vláda. Česko ho musí přijmout tak, aby do konce února zkontrolovalo elektrárny postavené v letech 2006 až 2008. „Návrh novely energetického zákona bude připraven do konce letošního roku,“ říká mluvčí MPO František Kotrba. Kontroly požaduje po Česku Evropská komise.
Celý článek ZDE.
Šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou v úterý nahradí pětičlenná rada. Vitásková podle řady odborníků vedla úřad vyhroceně a aktivisticky – bojovala s politiky i s regulovanými firmami. Ona sama říká, že pro řadu lidí byla červeným šátkem. Nyní úřad povede kolektivní orgán pěti lidí. Jestli může změna ve vedení třeba způsobit výkyv cen pro konečné spotřebitelé, podle Vitáskové ukáže až čas.
Celý článek ZDE.
Zájem o solární instalace roste a to u firem i domácností. O tom jsme si povídali s Veronikou Hamáčkovou ze Solární asociace.
Veronika Hamáčková již čtvrtým rokem reprezentuje největší české profesní sdružení v sektoru výroby elektřiny ze Slunce a její akumulace Solární asociaci. Ta v současné době sdružuje více než 450 členů. Patří k nim instalační firmy, výrobci baterií, velcí provozovatelé solárních elektráren, servisní společnosti, bankovní instituce a univerzity, ale také domácnosti s jen několika solárními panely na střeše. Nedílnou součástí práce asociace je rovněž podpora výzkumu a vývoje solárních technologií.
Celý rozhovor naleznete ZDE.
Solární asociace připravila fotosoutěž otevřenou široké veřejnosti. Hlavní téma prozrazuje už její název - soutěžit budou snímky solárních panelů na střechách rodinných domů, firem nebo větších slunečních elektráren.
Celý článek
Další článek vyšel na BIOM.cz, Průmyslová ekologie.cz,
I.domácnost.cz nebo FEEDIT.cz
S posledním červencovým dnem končí Alena Vitásková ve funkci předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Vedla ho od srpna 2011. Nahradí ji nově zřízená pětičlenná rada úřadu v čele se současným místopředsedou úřadu Vladimírem Outratou.
Celý článek a záznam ZDE.
Mnoho energetických plánů současné vlády zůstalo promarněných. Shodla se tom většina odborníků, které oslovila ČTK. Lidé z energetické branže vesměs oceňují to, že během funkčního období kabinetu byla přijata řada důležitých rozhodnutí.
Celý článek ZDE.
Výrobci elektřiny z OZE by měli do budoucna ztratit část výhod, jako je preferenční přístup do sítě. Měnit se bude také podpora. Zelené zdroje jsou už však na přechod do dospělosti poměrně připravené. Víc by se měly podle Evropské komise rozvíjet také ve výrobě tepla. Zástupci sektoru OZE to vítají, podle Teplárenského sdružení ale evropské návrhy nebudou v praxi fungovat.
Celý článek ZDE.
Vláda dnes schválila členy nově vznikající pětičlenné rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Rada v řízení úřadu nahradí od srpna Alenu Vitáskovou, které vyprší mandát na konci letošního července. Předsedou rady vláda zvolila současného místopředsedu ERÚ Vladimíra Outratu. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).
Celý článek naleznete ZDE
Ostatní články: BLESK, CT24, Ekonomický deník, Oenergetice.cz
Solární asociace je největším českým profesním sdružením v sektoru výroby elektřiny ze slunce a její akumulace. V současnosti má více než 450 členů. Patří k nim instalační firmy, výrobci baterií, velcí provozovatelé solárních elektráren, servisní společnosti, bankovní instituce a univerzity, ale také domácnosti jen s několika solárními panely na střeše.
Celý rozhovor s Veronikou Hamáčkovou, výkonnou ředitelkou Solární asociace naleznete ZDE
Elektromobily mají ekologický význam jen v případě, že budou jezdit na elektřinu z obnovitelných zdrojů.
Společnost ŠKODA AUTO v roce 2019 plánuje na trh uvést hybridní verzi vozu Superb, o rok později má přijít její první čistý elektromobil. Do roku 2025 pak největší česká automobilka představí celkem pět různých vozů na elektřinu, elektromobily mají za sedm let tvořit čtvrtinu prodaných aut značky Škoda. Rozšíření využívání elektromobilů ale musí předcházet investice do odpovídající infrastruktury, konkrétně do nabíjecích stanic využívajících solární energii nebo jiný obnovitelný zdroj. To včera zaznělo na konferenci o elektromobilitě, která se konala v Poslanecké sněmovně pod záštitou předsedy sněmovny Jana Hamáčka.
Celý článek ZDE.
Do roku 2025 pak největší česká automobilka představí celkem pět různých vozů na elektřinu, elektromobily mají za sedm let tvořit čtvrtinu prodaných aut značky Škoda.
Celý článek naleznete ZDE.
Pokud se bude majitel elektromobilu v budoucnu stěhovat do nového bytu, může očekávat, že parkovací místo s nabíječkou bude mít připravené. Počítá s tím alespoň nový návrh evropské směrnice.
Celý článek ZDE.
Výroba, výstavba a provozování obnovitelných zdrojů vytvořilo loni 9,8 milionu pracovních míst. Zaměstnanost se v zelené energetice zvýšila meziročně o 1,1 procenta a nejvíce lidí pracovalo v solární energetice.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Ve čtvrtek 1.6. se po celé ČR konají dny otevřených dveří slunečních elektráren. Solární asociace je pořádá u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje. V ČR to bude patnáct elektráren v různých krajích České republiky. Na Vysočině to bude jediná. Právě ta ve Velkém Meziříčí u obchvatu města, kterou provozuje Kerberos Power.
Celý článek ZDE.
Sluníčko nás hřeje všechny úplně zadarmo. Jeho energii ale můžeme velmi snadno využívat i doma nebo ve chvílích, kdy zrovna nesvítí. Zařízením, která nám to umožňují, říkáme fotovoltaické neboli solární elektrárny. Více v článku „Tip na výlet: Navštivte sluneční elektrárny“ a na stránkách Solární asociace.
Celý článek ZDE.
V týdnu od 30. května do 5. června budou po celé České republice otevřené brány řady slunečních elektráren. Návštěvníci budou moci zblízka poznat proces výroby elektřiny ze sluneční energie, a to jak v menších střešních instalacích, tak ve velkých solárních parcích. Akci pořádá Solární asociace v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje, jehož cílem je zviditelňovat projekty a aktivity propagující udržitelný rozvoj, například právě v oblasti životního prostředí.
Celý článek ZDE.
Kdo se zajímá o ekologickou energetiku, může využít Dnů otevřených dveří slunečních elektráren a prohlédnout si zblízka fotovoltaickou elektrárnu ve Velkém Meziříčí.
Celý článek ZDE.
Již celá řada projektů po celé České republiky se zapojila do Dne otevřených dveří slunečních elektráren pořádaného Solární asociací v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje. Na přelomu května a června budou mít zájemci o fotovoltaiku možnost nahlédnout za brány zúčastněných elektráren.
Celý článek ZDE.
Zajímá vás, jak využít sluníčko, aby topilo a svítilo i v našich domovech a nejen venku? Přijďte se podívat na Dny otevřených dveří slunečních elektráren, které se příští týden uskuteční po celé České republice!
Další informace ZDE.
Od 30. května do 5. června budou po celé České republice otevřené brány řady slunečních elektráren. Návštěvníci budou moci zblízka poznat jak menší střešní instalace, tak velké solární parky.
Celý článek ZDE.
Zájem o instalace solárních panelů na střechy a baterií v domácnostech roste. Odpovídá tomu počet žádostí v programu Nová zelená úsporám i data o nových instalacích. Pro mnohé zájemce je ale překážkou vysoká počáteční investice. Změnit by to mohly banky, které chystají příznivé podmínky úvěrů na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. To zaznělo na konferenci Solární energie a akumulace v ČR, na které se mluvilo o příležitostech pro rozvoj sektoru, legislativě i možnostech financování projektů.
Celý článek ZDE.
Čtyřiadvacátý ročník prestižní soutěže Manažer roku zná své vítěze. V odvětví Energetika a obnovitelné zdroje byl oceněn pan Ing. Radek Brychta, spoluzakladatel a stratég působící ve společnosti REsolar, která zajišťuje ekologickou a efektivní likvidaci solárních panelů. Společnost REsolar na trhu funguje od roku 2013 a je leaderem v oblasti ekologického zpracování odpadů z fotovoltaických modulů s téměř třetinovým podílem na trhu.
Rodina Burkovičova z Ostravy vybudovala soběstačný dům se systémem získávání energie, který jí ročně ušetří desítky tisíc korun. Začalo to solární elektrárnou na střeše, ale systém je neustále zdokonalován – naposled majitel domu zpřístupnil veřejnosti nabíjecí stanici na elektromobily s dobrovolnou platbou.
Celý článek ZDE.
Oborové svazy a asociace vítají nominaci Jiřího Havlíčka na funkci ministra průmyslu a obchodu. Oceňují zejména to, že nový ministr se nebude muset několik měsíců před podzimními parlamentními volbami dlouze seznamovat s agendou resortu a řadou záležitostí, které je potřeba řešit.
Celý článek ZDE.
Přemýšlíte, jak snížit výdaje za energie? Nebo je Vám blízký ekologický životní styl? Nehrozí vám, že budete muset večer sedět potmě nebo se nedostanete do práce. Seznamte se způsoby, jak můžete účinně využívat energii ze slunce:
Celý článek ZDE.
Ve středu 22. 3. se na veletrhu AMPER sešli odborníci z oblasti využívání obnovitelných zdrojů, aby diskutovali o možnostech energeticky šetrného bydlení nebo podnikání. Na konferenci s názvem Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem vystoupili mimo jiné náměstci primátora města Brna a hejtmana Jihomoravského kraje. Mluvilo se o možných způsobech čerpání podpory na úspory energie, o servisu stávajících obnovitelných zdrojů i o příkladech dobré praxe.
Přečíst celý článek můžete ZDE.
Oborové svazy a asociace vítají nominaci Jiřího Havlíčka na funkci ministra průmyslu a obchodu. Vyplývá to z vyjádření jejich zástupců pro ČTK. Oceňují zejména to, že nový ministr se nebude muset několik měsíců před podzimními parlamentními volbami dlouze seznamovat s agendou resortu a řadou záležitostí, které je potřeba řešit.
Článek ZDE.
Češi si uvědomují, že využívání obnovitelných zdrojů je klíčové v otázce trvale udržitelného rozvoje. Celkem 95 % respondentů nedávného průzkumu by uvítalo investice měst a obcí do snížení znečištění ovzduší a 80 % dotázaných obnovitelné zdroje dokonce považuje za nejlepší zdroj energie pro Českou republiku.
Celý článek naleznete ZDE.
Oficiální data za loňský rok, která zveřejnila Solární asociace na základě informací od Státního fondu pro prostředí a distribučních společností, ukazují stovky nových projektů solárních střech. Přichází oživení české fotovoltaiky, která má spolu s akumulací energie šanci proměnit energetiku domácností.
Celý článek včetně pozvánky na konference Solární energie a akumulace vyšla v tištěném vydání E15 20. 3. 2017 - shlédněte ZDE.
Seznamte se způsoby, jak můžete účinně využívat energii ze slunce. Následujících 10 jednoduchých tipů vám pomůže při cestě za nižšími výdaji za energie a energetickou soběstačností.
Celý článek zde.
Mrazivé počasí ohrozilo dodávky elektřiny ve Francii a prudce zvedlo cenu energie v Německu. Mezi českými provozovateli obnovitelných zdrojů převládá názor, že náš západní soused zavírá jaderné elektrárny unáhleně.
Celý článek naleznete ZDE.
Česko má za sebou notifikaci podpory obnovitelných zdrojů. Jaká témata bude řešit dál? A co se v oblasti OZE chystá na evropské úrovni?
Celý článek naleznete ZDE.
Solární energetika v České republice zaznamenala po minulých letech stagnace první oživení. Stovky projektů přineslo především zavedení podpory v rámci programu Nová zelená úsporám.
Celý článek ZDE.
Solární energetika v České republice zaznamenala po minulých letech stagnace první oživení. Stovky projektů přineslo především zavedení podpory v rámci programu Nová zelená úsporám.
V pondělí 23.1.2017 vydala Evropská komise celý text rozhodnutí o tzv. notifikaci podpory obnovitelných zdrojů v České republice.
To potvrzuje, že podpora pro solární elektrárny je nastavena v oprávněné výši a vyvrací tak tvrzení o údajné překompenzaci podpory pro sluneční elektrárny.
Celý článek ZDE.
V posledních letech stagnující obor výroby energie z obnovitelných zdrojů čeká na rámcové impulsy a posílení stabilních podmínek pro další rozvoj. Změnit by to mohla větší informovanost veřejnosti o možnostech čerpání podpory. Zaznělo to na parlamentní konferenci Česká moderní energetika, která se konala 23. 1. v Poslanecké sněmovně.
Celý článek naleznete ZDE.
Zveme Vás na Parlamentní konferenci "Česká moderní energetika: představení vítězných projektů ocenění Obnovitelné desetiletí a klíčová debata o dalším rozvoji šetrné energetiky"
Celý článek ZDE.
Celý článek ke stažení ZDE
Solární asociace vypracovala soubor doporučení pro majitele fotovoltaických elektráren (FVE), které byly zprovozněny do konce roku 2013, a tudíž se na ně vztahuje retroaktivní povinnost recyklace solárních panelů. FVE uvedené do provozu od roku 2014 již podléhají jinému režimu recyklace solárních panelů.
Celý článek ZDE.
Energetický regulační úřad (ERÚ) vypsal upravené rozhodnutí, jež počítá s podporou výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku pro příští rok. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková řekla, že dokument ve středu podepsala. Výrobci takzvané zelené energie se tak i v roce 2017 dočkají několika desítek miliard korun.
Celý článek ZDE.
Evropská komise tento týden představila ,,zimní" energetický balíček, který obsahuje návrhy klíčových směrnic řídících další rozvoj obnovitelných zdrojů, snižování emisí, snižování spotřeby energie a reformu trhu s elektřinou.
Celý článek ZDE.
Skupina výzkumníků ze Západočeské univerzity v Plzni a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze dotahuje ke komerčnímu využití technologii vanadových redoxních průtočných baterií.
Celý článek ZDE.
Evropská komise schválila notifikační rozhodnutí pro podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) uvedených do provozu v období 2006–2012 a označila tuto podporu za slučitelnou s vnitřním trhem. Komise svým rozhodnutím stvrdila, že forma podpory je v souladu s unijními pravidly pro státní podporu a nenarušuje hospodářskou soutěž.
Celý článek ZDE.
Po pivu, cestovním ruchu a nemovitostech se pozornost čínských investorů v Česku upřela také na energetiku. Konkrétně solární elektrárny. Již zkraje roku Číňané získali dvojku na zdejším trhu, Energy 21, teď podle informací HN skupují další elektrárny.
Nejedná se přitom o známou investiční skupinu CEFC, jejíž českou tváří je exministr Jaroslav Tvrdík, ale o konkurenční fond China − CEE Investment. Stojí za ním státní čínská exportní banka, solární elektrárny jsou zatím jeho jedinou tuzemskou investicí.
Celý článek ZDE
Oborové asociace vítají dnešní rozhodnutí Evropské komise (EK) týkající se výplaty podpory takzvané zelené energii v ČR. Upozorňují ale, že některým zdrojům schválení EK stále chybí. Vyplývá to z vyjádření asociací pro ČTK. Schválením EK podmiňuje výplatu peněz jednotlivým zdrojům Energetický regulační úřad (ERÚ).
Více informací čtěte ZDE
Představenstvo Solární asociace zvolilo nového předsedu Tomáše Buzrlu. Nový předseda chce ve funkci zúročit své dlouholeté zkušenosti v sektoru solární energetiky. Ve svých cílech se zaměří především na posílení stabilizace investic, ale také na rozvoj využití energie ze slunce například v kombinaci s akumulací energie. Tomáš Buzrla již dříve působil v představenstvu asociace jako řadový člen. Změna na předsednickém postu proběhla 8. 11. 2016.
Celý článek naleznete ZDE
Cena energií neustále stoupá. Proto se vyplatí investice do soběstačnosti. Dokazují to tři domy z Česka, které vyhrály soutěž Obnovitelné desetiletí.
Celý článek naleznete ZDE
Ke shlédnutí ZDE.
Již rok lze v rámci Nové zelené úsporám získat podporu pro instalace fotovoltaických panelů na střechu rodinných domů. Náměstka ministra životního prostředí pro řízení sekce politiky životního prostředí a mezinárodních vztahů Vladislava Smrže jsme se proto zeptali, jaké jsou dosavadní ohlasy a zájem o investiční podporu a jaké má ministerstvo další plány například v podpoře elektromobily nebo možnostech pomoci školám či nemocnicím pořídit si vlastní obnovitelné zdroje energie.
Celý článek naleznete ZDE
Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost na slavnostním galavečeru ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi, rozdělenými do 5 kategorií, bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.
Celý článek naleznete ZDE
Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi, rozdělenými do 5 kategorií, bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.
Celý článek naleznete ZDE
Chytrá solární lavička CapaSitty zvítězila mezi start-upy, které se přihlásily do soutěže Obnovitelné desetiletí. Další úspěch zaznamenala energeticky nezávislá vesnice Kněžice s celkem 494 obyvateli zase skončila jako první mezi městy a obcemi.
Celý článek naleznete ZDE
Město Plzeň získalo 2. místo v soutěži Obnovitelné desetiletí, v kategorii Chytrá energie měst a obcí se umístilo hned za energeticky soběstačnou obcí Kněžice. Porotu složenou ze 42 odborníků na projektu Plzně zaujaly už realizované aktivity, jako jsou například testování elektrobusů, energetické využití bioplynu na čističce odpadních vod, intenzivní opatření v budovách města, jež vedou k výrazným úsporám energií, využití biomasy v městské teplárně s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny a další projekty. K 2. místu pomohly i záměry, které chystá město v rámci iniciativy Smart City Plzeň, jde například o energetické využití kalů z čistírny odpadních vod v městské teplárně.
Celý článek naleznete ZDE
Energetický regulační úřad (ERÚ) nemá právní důvod nevypsat podporu většině podporovaným zdrojům energie v ČR. Shodli se na tom představitelé oborových organizací. ERÚ oznámil, že vydal cenové rozhodnutí, které nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v České republice. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise (EK), úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podle zástupců oboru ale není nutné na rozhodnutí EK čekat.
Celý článek naleznete ZDE
Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise, úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podobná situace už nastala v loňském roce.
Celý článek naleznete ZDE
Celkově jde o více než 40 miliard korun. ERÚ už vloni odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině tuzemských obnovitelných zdrojů pro letošní rok. Výplatu nakonec umožnil v době nepřítomnosti předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové její tehdejší místopředseda.
Celý článek naleznete ZDE
Energetický regulační úřad (ERÚ) nemá právní důvod nevypsat podporu většině podporovaným zdrojům energie v Česku. Shodli se na tom představitelé oborových organizací. ERÚ dnes oznámil, že vydal cenové rozhodnutí, které nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise (EK), úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podle zástupců oboru ale není nutné na rozhodnutí komise čekat.
Celý článek naleznete ZDE
Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace nesouhlasí s názorem předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové na vypsání podpory pro obnovitelné zdroje. Opět hrozí zvýšení nestability v energetice v důsledku dnešního oznámení, že ERÚ nevypíše podporu pro podstatnou část obnovitelných zdrojů v ČR s ohledem na neukončený proces konzultace s Evropskou komisí do konce září. Přitom z právního hlediska bylo vypsání podpory na konci loňského roku v souladu s naším i evropským právem. ERÚ tak nic nebrání vydat cenové rozhodnutí i pro příští rok. Neexistuje totiž žádné závazné rozhodnutí Komise, že jde o protiprávní podporu.
Celý článek naleznete ZDE
Solární elektrárny v Jihomoravském kraji pokrývají zhruba 10 % spotřeby elektřiny v regionu. Výroba z nových fotovoltaických elektráren na střechách domů může přispět dalšími necelými 9 %.
Celý článek naleznete ZDE
V polovině října proběhne slavnostní předávání ocenění Obnovitelné desetiletí pro zajímavé a inovativní projekty využívající obnovitelné zdroje energie. Ocenění získají projekty celkem v pěti kategoriích – rodiny, podniky, obce, start-upy a diplomky. Jednu z cen můžete udělit i vy! Vyberte projekt, který vás zaujal, hlasujte pro něj a zařaďte se tak mezi soutěžící o zapůjčení elektromobilu Nissan Leaf na celý týden zdarma. Projekt s nejvíce hlasy získá speciální Cenu čtenářů Deníku. Hlasovat můžete do 2. října.
Více informací ZDE
Více informací ZDE
Společnost Siemens Česká republika se v srpnu letošního roku stala členem Solární asociace. V rámci svého členství se plánuje soustředit na rozvoj a podporu řešení pro akumulaci elektrické energie.
Celý článek můžete přečíst ZDE
Energetický regulační úřad (ERÚ) vypíše podporu pro obnovitelné zdroje energie pro příští rok, jen pokud budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Informovala o tom ve středu dopoledne předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Cenové rozhodnutí plánuje úřad podle ní vydat do konce září. Vitásková také oznámila, že nedoporučuje zásadně měnit tarify elektřiny.
Celý článek můžete přečíst ZDE
Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES) a Solární asociace nesouhlasí s názorem předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové na vypsání podpory pro obnovitelné zdroje energie (OZE). Vitásková na dnešní tiskové konferenci uvedla, že ERÚ vypíše podporu pro většinu OZE v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Podle asociací ale důvody pro nevypsání podpory neexistují.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Energetický regulační úřad nehodlá od ledna přiklepnout dotace pro obnovitelné zdroje, pokud nebudou mít posvěcení z Bruselu. Problém v řádu desítek miliard ročně se dotýká prakticky všech výrobců zelené elektřiny, včetně solárních či malých vodních elektráren.
Celý článek naleznete ZDE
Energetický regulační úřad (ERÚ) vypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Řekla to předsedkyně úřadu Alena Vitásková.
Více informací ZDE
V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto moderního odvětví se Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací rozhodla najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás i díky podpoře OZE vznikly. Ocenění s názvem Obnovitelné desetiletí na podzim získají zajímavé a inovativní projekty hned v pěti různých kategoriích, jedna z nich bude věnovaná startupům.
Přečíst celý článek můžete ZDE
V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto moderního odvětví se Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací rozhodla najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás i díky podpoře OZE vznikly. Ocenění s názvem Obnovitelné desetiletí na podzim získají zajímavé a inovativní projekty hned v pěti různých kategoriích.
Celý článek naleznete ZDE
V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto moderního odvětví chce sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás za tu dobu vznikly. Ocenění s názvem Obnovitelné desetiletí získají projekty v pěti různých kategoriích.
Celý článek můžete přečíst ZDE
Deník.cz a další média informují dopise naší asociace a AliES premiérovi Sobotkovi, v němž ho žádají o ustanovení vládního zmocněnce pro oblast OZE.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Projekty malých střešních elektráren by ročně mohly přinést minimálně 30 MW nových instalací, píše deník E15 s odvoláním na analýzu naší asociace.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Deník právo zveřejňuje rozhovor se spoluzakladatelem společnosti Photon Energy Georgem Hotarem na téma možností fotovoltaiky.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Studenti a mladí vědci z České republiky, kteří se zaměřují na oblast OZE, se ve světě rozhodně neztratí, ale naopak získávají významná ocenění, všímá si deník E15.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Příloha deníku E15 specializovaná na energetiku upozorňuje na nové zjednodušené možnosti připojování malých střešních FVE.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Zástupci fotovoltaických asociací vyzvali dopisem členy vlády, aby opět jednali o energetickém zákoně, jehož kontroverzní novelu teprve v květnu podepsal prezident Miloš Zeman. Uvedli, že se jim nelíbí nová povinnost pro současné i nové provozovatele obnovitelných zdrojů platit daň z elektřiny.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Současnosti a budoucnosti solární energetiky se obsáhle věnuje deník Právo v rozhovoru s nestorem české fotovoltaiky profesorem Vítězslavem Bendou z FEL ČVUT.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Deník Právo se v rozhovoru s vedoucím pracovní skupiny asociace pro malé zdroje Petrem Správkou zabývá mimo jiné nesmyslností poplatku z elektřiny vyrobené pro vlastní spotřebu a představuje jedno z možných cest k energetické souběstačnosti rodin.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Zpravodajský server Týden.cz informuje o výsledcích studie německého sdružení Agora, které dokládají, že elektřina ze slunečních elektráren bude po roce 2025 levnější než energie ze zdrojů jako je uhlí či jádro. Server v této souvislosti také cituje vyjádření CZEPHO a AliES.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
O možnostech využití obnovitelných zdrojů včetně fotovoltaiky ve spojení například se zemědělskou výrobou, pojednává rozhovor Práva s farmářem Pavlem Šíchem.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Zpravodajský portál Parlamentí listy informoval o stanovisku CZEPHO a AliES k jednání Evropské rady o energeticko klimatických cílech EU do roku 2030.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Mezinárodní internetový portál zaměřený na obnovitelné zdroje Renewables International upozorňuje na plánované kroky českého ministerstva průmyslu a obchodu vůči zelené energetice a varuje před jejich retroaktivitou, která je v rozporu s požadavky Evropské komise.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
Jaké jsou hlavní priority CZEPHO v oblasti nastavení podmínek pro rozvoj malých FVE? Jak CZEPHO pokračuje v jednání se zástupci MPO ve věci nové legislativy, která upraví podmínky podnikání ve fotovoltaice od příštího roku?
Na tyto a další otázky Vám v exkluzívním rozhovoru odpoví ředitelka CZEPHO Veronika Knoblochová.
Celý článek si můžete přečíst ZDE