ERÚ vytváří fiktivní kauzu

2.9.2013, 11:05

Reakce na zveřejnění údajných podvodů v solární energetice

Včerejší Události České televize přinesly reportáž, podle které až 1 500 majitelů solárních elektráren podezřívá Energetický regulační úřad z podvodu. Údajně měli vykazovat mnohem delší dobu slunečního osvitu – nad limitem 1 200 hodin za rok [1].

Takový údaj je zarážející, neboť počet slunečních hodin v České republice je vždy nad 1 200 hodinami za rok: průměr dle oblasti dosahuje hodnot 1 200–1 800 hodin ročně [2]. Konkrétní údaj vážící se k místu, v němž stojí daná solární elektrárna, poskytuje Český hydrometeorologický ústav.

Pokud vyjdeme z tabulky prezentované v Událostech, týkalo by se reálné podezření pouhých 34 provozovatelů solárních elektráren a celá vykonstruovaná kauza se najednou přestane jevit tak fantasticky. Navíc podle slov ředitele Státní energetické inspekce Petra Holoubka jde o zdroje malého výkonu.

K dokreslení situace je dobré si uvědomit ještě dvě skutečnosti: (1) solární panel vyrábí elektřinu i při zatažené obloze bez slunečního svitu, a to díky využití takzvaně difuzního světla; (2) všechny distribuční společnosti (E.ON, ČEZ, PRE), které vyrobenou elektřinu z FVE odebírají, měří výrobu nezávisle na výrobci a mají své systémy propojeny se systémem operátora trhu (OTE), který takto výkazy výrobců křížově kontroluje.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost říká:

„Energetický regulační úřad vytvořil nejspíše naprosto fiktivní kauzu s překročením doby slunečního svitu v roce. Přitom snadným dotazem na Českém hydrometeorologickém ústavu lze zjistit, že běžný počet slunečních hodin podle místa umístěni elektrárny leží v intervalu 1200 až 1800 hodin za rok.“