Fakta k údajným podvodům solárních elektráren

3.9.2013, 11:03

  1. Může dojít k podvodu využitím generátorů?

ERÚ přišlo po čase opět s tvrzením o možném podvodu spočívajícím ve výrobě elektřiny dieselgenerátory za dotované ceny [1].

Podobné nařčení již jednou Policie ČR prověřovala na základě tvrzení bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila v roce 2010. Policie však žádného „nočního“ provozovatele solárních elektráren nenašla a věc ukončila [2, 3].

Pokud by skutečně došlo k podobnému jednání, šlo by o podvod a věc by zcela nepochybně zasloužila řádné potrestání. Ekonomicky však takový trik nedává smysl. Náklady za naftu a účinnost generátoru neumožňují takto vyrobit elektřinu za adekvátní cenu. Podobný podvod by se nikomu nevyplatil riskovat.

 

  1. Jakou veličinu mohly solární elektrárny vlastně překročit?

ERÚ odstartoval kauzu v Událostech České televize (1. 9.) s obviněním, že přes 1 500 majitelů solárních elektráren údajně vykazuje větší počet hodin slunečního osvitu – nad limitem 1 200 hodin za rok [4]. Po kritice solárních asociací se však ukázalo, že ERÚ myslel úplně jiný parametr, než ve svých senzačních prohlášeních zprvu uváděl. Namísto počet hodin slunečního svitu se jedná o „roční využití špičkového instalovaného výkonu.

„ERÚ postupnou změnou veličin vlastně přiznalo, že nejspíše jde o nafouknutou bublinu. Možná právě proto dosud nezveřejnili na svém webu žádné podklady. V neděli zveřejnilo čísla s jednotkou hodiny a o den později tvrdilo, že jde o jinou veličinu. To nabourává věrohodnost celého příběhu…,“ uvádí Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

 

Roční využití špičkového instalovaného výkonu ve výši 1200 kWh/kWp (i vyšších hodnotách) byla v letech 2011 nebo 2012 zcela běžně dosažitelná na velké části Moravy. Ještě vyšší hodnoty mohou dosahovat natáčecí systémy, tzv. trackery, které mají asi o 40 procent vyšší účinnost, než běžné statické fotovoltaické panely. Podle dat zveřejněných v Událostech jsou tedy diskutabilní pouze výkony nad 1600 kWh/kWp, rozhodně se tedy nejedná o masový jev, ale jednotky případů.

„Nutno podotknout, že veličina roční využití špičkového výkonu je parametr směrodatný pro ERÚ při stanovování výše podpory v daném roce, nikoliv pro provozovatele solárních elektráren. Pro vlastníky fotovoltaických panelů znamená výkon slunce podnikatelské riziko, kdy může svítit více, jako v letech 2011 nebo 2012, ale také podstatně méně. Letošní rok se výkon solárních elektráren pohybuje okolo 20 procent pod průměrnými hodnotami,“ dodává Martin Sedlák.