Senát neodolal tlaku na zaříznutí obnovitelných zdrojů a přijal zákon i bez expertních podkladů
13.9.2013, 10:44
Senát dnes přijal novelu zákona o podporovaných zdrojích a to včetně prodloužení solární daně, ke kterému vláda nepředložila žádné analýzy možných rizik pro stát. Postupným utlumením podpory pro nové obnovitelné zdroje se paradoxně stane z legislativy na rozhýbání čisté energetiky dotační mechanismus pro spalování uhlí a plynu nebo výstavbu spaloven odpadu.
Absenci odborných podkladů a tlak, kterému byli politici vystaveni, kritizoval senátní Výbor pro životní prostředí a svou kritiku dal najevo speciálním usnesením [1].
Martin Sedlák ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost říká:
„Ministerstvo průmyslu celou dobu tvrdilo, že má vláda vše propočítané a žádné nebezpečí nehrozí. Až senátoři z Výboru pro životní prostředí po tlaku na příslušné úředníky získali ekonomické výpočty dopadů solárního odvodu pouhé dva dny před hlasováním o novele zákona. Ukázalo se, že kalkulace jsou chybné, protože nezahrnují například letos zavedené recyklační poplatky. Šlendriánsky přístup ministerských úředníků tak může znamenat, že odhlasovali zcela chybný zákon. Prodloužení solární daně zasáhne investice v řádu stovek miliard korun, u všech projektů bude narušena zákonem garantovaná návratnost.“
Veronika Knoblochová ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace doplňuje:
„Propočty ekonomiky fotovoltaických elektráren potvrzují, že již současný tříletý solární odvod v kombinaci s dalšími opatřeními, jako je třeba zrušení daňových prázdnin, posunul návratnost fotovoltaických elektráren nad státem garantovaných 15 let. Jednoduše zde není další prostor pro prodlužování retroaktivních kroků, negativně ovlivňujících státem garantované podmínky. Navíc už samotné prosazení současného solárního odvodu bylo ovlivněno chybnými výpočty od ERÚ, které mohly zmást ústavní soudce.“