Konec drahé elektřiny? ERÚ konečně odhalil důvod vysoké ceny

29.11.2013, 10:23

Solární sdružení vítají příslib úspěchu v jednáních mezi ERÚ a distribučními společnostmi, který by měl přinést potřebné snížení vysokých plateb za přivedení elektřiny. Dosud právě za distribuci platily domácnosti jednu z nejvyšších cen v Evropě. Vysoká cena za distribuci také zbytečně zatěžovala domácí průmysl. Na tuto skutečnost AliES a CZEPHO v minulém roce opakovaně upozorňovaly odpovědné úřady i poslance a vyzývaly ke snížení této předražené položky pro koncové uživatele [1].

„Při pohledu na fakturu lze snadno odhalit, že téměř polovina výdajů průměrné domácnosti za elektřinu v letošním roce padla na regulované distribuční poplatky. ERÚ dnes potvrdilo naše odhady, že lze snížit platby za přivedení elektřiny. Škoda, že tak úřad nepostupoval již při nastavení cen pro tento rok. Výhledově je však klíčové prosadit posílení pravomocí NKÚ, aby mohl kontrolovat oprávněnost nákladů také polostátního ČEZ a spotřebitelé dostali jasnější vhled, zda si distribuční společnosti účtují oprávněnou výši nákladů,“ uvedl k tématu Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

ERÚ na tiskové konferenci také otevřel téma energetické chudoby. Česká republika by měla vyslyšet výzvu Světové banky a OSN, jež dlouhodobě spolupracují ve společné iniciativě Udržitelná energie pro všechny (SE4ALL) a zaměřují se především na navyšování podílu obnovitelných zdrojů a využití příležitostí zvyšování energetické efektivity [2].