Summit EU rozhodne o energeticky soběstačné Evropě. Česká vláda však chce udržet současnou závislost na Rusku

19.3.2014, 15:54

Premiéři členských států EU budou 20. a 21. března jednat o návrhu nového klimaticko-energetického balíčku, který by měl zajistit další snižování evropských emisí a růst obnovitelných zdrojů do roku 2030. Premiér Sobotka však jede na summit s pozicí, která je ještě slabší než návrh Evropské komise. Závazky v šetrné energetice přitom mohou srazit závislost států EU na dovozu ruské ropy nebo zemního plynu - dovoz fosilních paliv přitom stojí ČR okolo 180 miliard korun ročně.

Hlavní přínosy šetrné energetiky a jasných plánů EU v ochraně klimatu a dalším růstu obnovitelných zdrojů:

  • sníží znečištění a ušetří miliardy za škody vznikající spalováním fosilních paliv. Podle loňské studie Mezinárodního měnového fondu se v roce 2011 pohybovaly negativní dopady ze spalování uhlí ve výši 3,39 % ročních příjmů České republiky – cca 35 miliard korun ročně [1];
  • srazí závislost na importu energetických zdrojů do EU, za které dnes celá unie utratí ročně 400 miliard eur [2];
  • vytvoří nová pracovní místa. Výstavba a provoz větrných a solárních elektráren nebo bioplynových zdrojů by mohly v roce 2030 přinést až čtyři miliony pracovních míst [2]

Možnosti a přínosy šetrné energetiky shrnuje nový informační list AliES a CZEPHO.

„Evropa by měla jasnými závazky ve snižování emisí a růstu obnovitelných zdrojů navázat na aktuální cíle v budování šetrní energetiky. Evropské rodiny a podniky ušetří díky šetrné energetice zejména na snížení škod vznikajících spalováním uhlí a zvýšenou nezávislostí na dovozu ruského plynu nebo ropy. Šetrná energetika navíc v České republice pomůže vytvořit tisíce pracovních míst a podpořit místní ekonomiku. Zejména proto by se měla vláda Bohuslava Sobotky přidat k progresivním státům a požadovat jasný závazek růstu obnovitelných zdrojů do roku 2030,“ komentuje výhody společné šetrné energetické politiky Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Nastavení cílů pro obnovitelné zdroje v minulosti posloužilo jako potřebný impuls k rozhýbání investic do moderní a čisté energetiky. I díky tomu je dnes energie ze slunce nejdostupnějším obnovitelným zdrojem ve většině zemí EU a má největší potenciál k dalšímu růstu. Díky celosvětovému rozvoji se již dnes fotovoltaika obejde téměř bez podpory a umožňuje tak domácnostem a podnikům uspořit tisíce korun za drahé energie,“ dodává Veronika Knoblochová z České fotovoltaické průmyslové asociace.

Zdroje:

[1] http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2013/pr1393.htm

[2] http://www.erec.org/fileadmin/erec_docs/Documents/Publications/EREC_Hat-trick2030_April2013.pdf