Budoucnost patří (nejen) solární energetice, říká vicepremiér Karel Havlíček

25.5.2021, 14:00

Česko odstoupí od uhlí, podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka budou klíčovou roli v jeho nahrazení hrát obnovitelné zdroje. Není podle něj ani jiné cesty. Názor zazněl na pátém ročníku Solární konference 2021, největší události roku zasvěcené solární energetice a akumulaci. Na akci kromě Havlíčka vystoupily významné osobnosti moderní energetiky a zástupci všech klíčových organizací - od ERÚ, SEI, ČEPS po Svaz průmyslu a dopravy. Hlavními tématy byla budoucnost fotovoltaiky v České republice a dopady klíčové legislativy, novely zákona o podporovaných zdrojích energie a novinky, které přináší. Mimo zájem diskutujících nezůstaly ani nové zdroje financování, konkrétně Modernizační fond a Národní plán obnovy, nebo postoj k systémům velkokapacitních úložišť.

Solární energetika zažívá po celém světě nebývalý boom, stále více států ji vidí jako klíčovou součást svých budoucích energetických koncepcí. Na jejím významu pro Českou republiku se shodli i zástupci soukromého sektoru. „Vše naznačuje tomu, že Evropská unie zvýší své cíle v oblasti zelené energetiky. Nové obnovitelné zdroje elektřiny mohou i v Česku do budoucna umožnit výrobu třeba zeleného vodíku a pohánět elektrické automobily. Solární průmysl je připraven zastávat klíčovou roli ve změně energetiky. Nepůjde to ale za současného nevyzpytatelného investorského prostředí, bez stability a jasného politického závazku. Místo toho, abychom plánovali budoucnost, v Česku řešíme jedenáct let staré záležitosti kolem přiměřenosti podpory starých zdrojů," říká předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

V podobném duchu nahlíží na budoucnost fotovoltaiky i první viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a předseda představenstva společnosti ČEZ Daniel Beneš: „Klimatická neutralita už dávno není pouze tématem pro Evropskou unii. Závazek dosáhnout uhlíkové neutrality oznámily Čína, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Velká Británie a nejnověji i Spojené státy. Administrativa nového prezidenta Joe Bidena zdůrazňuje, že investice do nových technologií přinesou významný stimul pro ekonomiku. Výrazně rostoucím segmentem budou globálně obnovitelné zdroje, v Česku klíčovou úlohu sehrají fotovoltaické elektrárny na střechách, brownfieldech a průmyslových plochách.“

Na konferenci promluvil i místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Havlíček komentoval i současnou situaci okolo novely zákona o podporovaných zdrojích, kterou v současné době projednává Poslanecká sněmovna. Vyslovil podporu pro navýšení solárního odvodu pro elektrárny z let 2009-2010 o deset procent. Solární asociace s navýšením solární daně dlouhodobě nesouhlasí.

Po letech, kdy se žádné elektrárny nestavěly, zažívá fotovoltaika v Česku nebývalý boom. „V loňském roce víc než kdy jindy domácnosti a firmy přemýšlely o energetické bezpečnosti a soběstačnosti. Instalační firmy z řad našich členů staví čím dál tím víc střešních elektráren,” potvrdila výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Šilhová. „Vidíme i první projekty zcela bez dotací, které jsou ve zbytku Evropy běžné, pro které ale u nás chybí aktivnější trh a stabilní investiční prostředí. Další impuls přinese nepochybně Modernizační fond, zároveň ale celý sektor obnovitelných zdrojů brzdí kontroverzní novela zákona o podporovaných zdrojích, kterou v současné době projednává Poslanecká sněmovna,” říká výkonná ředitelka Solární asociace.