8.12.2014, 12:49
Vědci z australské University Nového Jižního Walesu oznámili, že jako první na světě dokázali přeměnit přes 40 procent dopadajícího sluneční ho světla na elektrickou energii. Podle vědců je jejich objev využitelný i ve slunečních elektrárnách na budovách.
K dosažení rekordní účinnosti vědci použili běžně dostupné solární články v kombinaci se zrcadly a filtry. „Použili jsme komerční solární panely, ale novým způsobem, takže tato účinnost je pro solární průmysl běžně dosažitelná,“ popsal vedoucí týmu Martin Green.
Již dříve se podařilo dosáhnout podobných výsledků, ale pouze v laboratorních podmínkách. Výsledky jsou podle samotných vědců průlomové právě v tom, že jejich technologie dokáže fungovat za běžných podmínek a je komerčně životaschopná. Nová technologie mohla být podle Greena použitelná například i na střechách běžných domů, kde zatím bývá účinnost panelů jen kolem 15 až 18 procent.
Pokud se podaří účinnost technologie ještě zvýšit – a výzkumníci nepochybují o tom, že pro další růst účinnosti existuje velký potenciál – mohla by bez problémů přímo konkurovat třeba výrobě elektřiny z uhlí. Green předpokládá, že do zhruba deseti let by solární energie mohla být levnější než ta, kterou v současné době produkují uhelné elektrárny.