Rok 2016: silný růst výroby zařízení pro fotovoltaiku se ke konci roku zpomalil

16.5.2017, 07:08

V loňském roce došlo v solárním průmyslu k výraznému růstu investic do výrobních kapacit. Z toho profitovali i němečtí výrobci komponentů, strojů a zařízení pro fotovoltaické elekrárny. Jejich objednávky v roce 2016 vzrostly o 36% ve srovnání s rokem předešlým a samotné prodeje narostly o 20%. Ke konci roku se ovšem tento růst dosti zpomalil.

Podle Německého strojírenského svazu je na vině především snížení výkupní ceny energie v Číně, které utlumilo i navazující sektor vybavení pro solární elektrárny. V posledním čtvrtletí sice ještě stále rostl obrat těchto výrobců, ale nové objednávky již poklesly oproti předchozímu čtvrtletí o 34%. Z došlých objednávek se dá vysledovat posilující zájem o obsoutranné panely a dále o technologie zvyšující účinnost.

Těžiště výroby fotovoltaických komponent zůstává ve Východní Asii, která zásobuje světový trh z více než dvou třetin (měřeno objemem prodejů). První příčka patří s velkým náskokem Číně (38%), ta je následována Indií (13%) a Tchaj-wanem (7%). Do Spojených států mířilo 15% světových tržeb z obchodu s fotovoltaickými technologiemi a Německo udrželo s přehledem evropské prvenství s 9%. 

Zdrojový článek: http://pv.vdma.org/viewer/-/article/render/17061375