Česko se chystá na třetí ročník Evropského týdne udržitelného rozvoje

11.5.2017, 09:44

Každý rok od 30. května do 5. června probíhá v celé Evropě Týden udržitelného rozvoje. Jeho cílem je šířit myšlenku udržitelného rozvoje pomocí festivalu akcí, které připravují jednotliví lidé, spolky nebo města ve všech regionech. Česko se k akci připojuje již po třetí.

„Cílem týdne udržitelnosti je ukázat, jak lidé ve městech a obcích podporují dlouhodobý rozvoj a princip kvality života. Od adaptace na změny klimatu, přes využívání šetrných technologií v průmyslu či dopravě až po znovuobjevování tradičních postupů třeba při přírodním zahradničení,“ přibližuje Anna Kárníková, ředitelka Odboru pro udržitelný rozvoj Úřadu vlády.

V rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje mohou zájemci například navštívit ekologický festival Greenfest Liberec, s průvodcem se vydat za prameny Adršpašských skal, nebo se podívat do jedné z řady solárních elektráren, které v tomto týdnu pro veřejnost otevřou členové Solární asociace. Další akce najdou zájemci na internetové stránce www.tydenudrzitelnosti.cz.

Typ akce, která se pořádá pod hlavičkou týdne udržitelnosti, není rozhodující. Mohou to být konference, přednášky, výstavy, trhy, exkurze, workshopy, promítání nebo zahradní slavnosti. Základním kritériem je, že pořádaná akce musí tematicky souviset s dlouhodobým rozvojem, který vychází z tzv. Cílů udržitelného rozvoje (SDGs), přijatých na konferenci OSN v New Yorku v září 2015. Cílů je sedmnáct a pokrývají celou řadu oblastí, například kvalitní vzdělávání, čisté energie nebo důstojná práce a ekonomický růst. Druhou podmínkou pro zařazení akce do Týdne udržitelného rozvoje je, že nesmí být orientovaná čistě na zisk.

Uspořádat svoji akci v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje může kdokoli – od státních institucí, samospráv, škol všech stupňů, muzeí, nadací, komunitních sdružení, neziskových organizací až po jednotlivé občany a občanky.

Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) je celoevropská iniciativa, která má za cíl zviditelňovat projekty a aktivity propagující udržitelný rozvoj a jeho principy. Poprvé se uskutečnil ve dnech 30. května – 5. června 2015 a od té doby se každoročně opakuje. Na evropské úrovni ETUR koordinuje Evropská síť udržitelného rozvoje. V České republice převzal záštitu nad projektem v roce 2015 Úřad vlády České republiky a koordinuje jej prostřednictvím Odboru pro udržitelný rozvoj.

Více se můžete dozvědět na webu www.tydenudrzitelnosti.cz