Na obnovitelné zdroje energie se chystají kontroly MPO

8.5.2017, 09:15

Jedním z hlavních témat, která se řešila na dubnové konferencí Solární energie a akumulace 2017, byla kontrola tzv. "překompenzace" podpory obnovitelných zdrojů energie. Jak zaznělo z úst náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenky Kovačovské i ředitele odboru elektroenergetiky MPO Ladislava Havla, stát bude muset i přes kladné notifikační stanovisko provádět vlastní kontroly primárně zaměřené na souběh provozní a investiční podpory obnovitelných zdrojů.

Kontrolami bude pověřeno právě Ministerstvo průmyslu a obchodu. Z celkového počtu více než třiceti tisíc zdrojů bude kontrole podléhat zhruba jedna desetina provozoven, které ovšem v součtu čerpají téměř 90% podpory. I když dnes fotovoltaika v sektoru OZE nepatří k nejziskovějším formám výroby energie a k souběhu obou forem dotací téměř nedochází, budou kontroly mířit i na ni.

První vlna kontrol zaměřená na zdroje uvedené do provozu mezi lety 2006 až 2009 přitom musí proběhnout do února 2019. Většina fotovoltaických zdrojů pak přijde na řadu o rok později. Jak budou úřady stanovený harmonogram stíhat, není zřejmé. Vyjasněna není metodika prověrek a podle ředitele Havla bude nutná i změna legislativy, což bude s ohledem na současný pád vlády a podzimní volby znamenat výrazné zdržení.

Průběh a možný dopad kontrol na provozovatele je jedním z hlavních témat, kterými se intenzivně zabývá pracovní skupina na ochranu investic pod vedením Dušana Horčičky. V případě, že se chcete zapojit do činnosti skupiny nebo máte zájem o její výstupy, kontaktujte ředitelku asociace Veroniku Hamáčkovou nebo přímo Dušana Horčičku.