V Austrálii stanovují ambiciózní cíle na podíl OZE - pomoci má i fotovoltaika

3.5.2017, 15:40

Může se zdát, že vše podstatné okolo solární energetiky se děje jen na severní polokouli. Evropská unie, USA, Japonsko, Čína a Indie se předhánějí, kdo instaluje vyšší kapacitu fotovoltaických elektráren. Ale i u protinožců se toho děje poměrně dost. Austrálie těží z příhodných klimatických podmínek a stanovuje ambiciózní cíle zapojení obnovitelných zdrojů do výroby energie.

Příkladem může být nejmenší australský spolkový stát - Victoria, ve kterém leží i druhé největší město Melbourne. Jeho vláda totiž stanovila, že do roku 2025 by měl podíl obnovitelných zdrojů energie vzrůst na 40%, což v praxi znamená, že za méně než 10 let musí být zprovozněno 5400 MW nové kapacity ve větrných parcích a fotovoltaice. Nástrojem pro dosažení tohoto cíle by měl být hlavně aukční systém. Spotřebitelé by přitom podle představ vlády měli pocítit jen zcela zanedbatelné zdražení energie. Zajímavé také je, že některé spolkové státy, jako například právě Victoria, si samy stanovují ambicióznější cíle než je oficiální "cílová hodnota" podílu OZE proklamovaná konzervativní federální vládou, která v minulých letech dosažitelnost dříve stanovených cílů OZE zpochybňovala. Méně zalidněné státy - Jižní Austrálie a Queensland dokonce individuálně cílily na 50% v roce 2025, resp. 2030. Poté, co prvně jmenovaný stát tohoto podílu ve velkém předstihu dosáhnul již minulý rok, jeho úsilí nepolevuje a nově míří "co nejblíže ke 100%", jak se nechala slyšet tamní vláda.

Část aukcí bude "technologicky neutrální" - u nich se očekává, že vítězit budou projekty na využití větrné energie, další pak budou zaměřeny čistě na fotovoltaiku. První kolo aukcí se odehraje už v tomto roce a mělo by v něm jít o 1700 MW nových kapacit zprovozněných do roku 2020.

A nezapomíná se ani na ukládání energie: už v příštím roce by mělo být ve Victorii zprovozněno bateriové úložiště o kapacitě 100 MW. A samotný Elon Musk slíbil, že v Jižní Austrálii úložiště o takové kapacitě zprovozní do pouhých 100 dnů, jinak ho poskytne zadarmo.

Je tedy zřejmé, že na opačné straně světa se skrývají zajímavé investiční příležitosti. Investovat tam přitom nemusí být tak složité, jak se zdá - Photon Energy za tímto účelem vydává dluhopisy s 6% ročním výnosem.