Tesla mezi pěti největšími automobilkami světa

11.4.2017, 10:00

Tesla se včera stala nejhodnotnější americkou automobilkou, když její tržní kapitalizace dosáhla 50,9 miliard dolarů a převýšila i dosavadního lídra v oboru, General Motors. Akcie Tesly totiž od začátku roku raketově rostly a klíčový ukazatel firemní hodnoty překonal oba americké giganty - kromě GM i Ford.

Více než co jiného jsou za tímto faktem obrovský optimismus a bezbřehá očekávání spojená s elektromobilitou. Pohled na další fundamentální ukazatele společnosti totiž už tak růžový není: zatímco General motors loni vyprodukoval více než 10 milionů vozů, Tesla pouhých 80 tisíc. GM letos očekává zisk ve výši 9 miliard dolarů, Ford 6,3 miliard, Tesla však naopak počítá s další ztrátou ve výši téměř 1 miliardy dolarů.

Kritickým okamžikem letošního roku bude pro Teslu uvedení nového Modelu 3. Ten totiž bude znamenat vstup do středního segmentu a měl by automobilku posunout mezi opravdu významné výrobce. Dosud totiž produkovala spíše exkluzivní modely s vysokou cenovkou. Model 3 by měl stát kolem 35 000 USD, jenže za podobnou cenu už od loňska prodává GM model Chevrolet Bolt (v Evropě ponese název Opel Amera-e) s certifikovaným dojezdem 380 - 520 kilometrů.

Hodnota firmy tedy rozhodně neodráží její současné zdraví. Prokazuje ale, že Elon Musk stále dokáže přesvědčit investory, že je vizionářem, který své nápady dokáže realizovat a přetavit ve fungující byznys. Zda budou očekávání naplněna, nebo zda jde jen o investiční horečku, která pomine, to ukáže až budoucnost.