Slunce a vítr v Něměcku prolomily rekordy

15.3.2017, 09:51

Systém aukcí zavedený v Německu přispěl k nejnižší dosažené ceně za energii z fotovoltaické elektrárny: 53,8 eura za MWh. U elektřiny z mořského větrného parku to bylo dokonce pod 50 eur.

V Německu se zvolna přesouvají k novému tržnímu modelu: místo fixní výkupní ceny za MWh pro jakýkoliv projekt se konečná cena draží v aukcích. O projekty v konkrétních lokalitách se přetahují investoři. Kdo státu nabídne nejnižší výkupní cenu, ten projekt získá a může začít s jeho realizací. Ceny, které se u fotovoltaických parků přibližují hranici 50 eur za MWh jsou sice ještě o dost vyšší než cena silové elektřiny z konvenčních zdrojů prodávané na energetických burzách, za zmínku ale stojí, že za stejné ceny se ještě před pěsti lety obchodovala právě i "běžná" elektřina. Na vině jsou samozřejmě i klimatické podmínky - v některých zemích Jižní Ameriky či Afriky je dnes již energie ze slunce nejlevnějším zdrojem.

Aukce se však v Německu používají jen pro větší instalace nad 750 kW, kde je možno realizovat úspory z rozsahu a investoři mohou vložit peníze do více projektů s rozdílnou rentabilitou. Malí výrobci a družstva se i nadále mohou do výroby zapojit díky zjednodušenému systému licencí a dotované výkupní ceně.