Renewables International: České ministerstvo průmyslu stále spí za volantem

4.12.2014, 09:08

Renomovaný internetový magazín věnující se obnovitelným zdrojům Renewables International pod tímto titulkem otiskl komentář Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost k situaci v české energetice a jejím výhledům do budoucna.

Autor připomíná, že sociální demokraté vyhráli loňské volby slibem, že prosadí dobře fungující stát a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek by se tedy měl na tento slib rozpomenout. Místo to se zdá, že jeho ministerstvo spí za volantem.

MPO podle komentáře lobuje za výstavbu dalších jaderných reaktorů v ČR a pomíjí jiné možnosti jak zajistit dostatek energie pro české občany a podniky. Ministerstvo přitom při svých plánech vztahujících se k aktualizaci Státní energetické koncepce vůbec nebere v potaz potenciál obnovitelných zdrojů a ignoruje pokroky, kterých v posledních letech dosáhla sluneční energetika. Solární technologie jsou stále dostupnější a náklady budou i nadále klesat, konstatuje Martin Sedlák.

Celý komentář v angličtině si můžete přečíst ZDE.

Podle autora komentáře by přitom stačilo, kdyby se ministr Mládek a jeho spolupracovníci poučili třeba ze zkušeností například sousedního Německa a v po jeho vzoru se vydali cestou snižování závislosti na dovážených zdrojích energie a velkých jaderných elektrárnách.

Místo toho Mládkovo ministerstvo dále pracuje se zastaralými daty a čísly týkajících se nejen dynamického vývoje v oblasti obnovitelné energie, ale i trvale rostoucích cen jaderných technologií. Dokumenty, které v této souvislosti vycházejí z MPO, nemohou být v žádném případě považovány za nezávislé a objektivní. Ministr Mládek by se potřeboval proto co nejrychleji probudit a změnit způsob, jakým funguje jeho úřad. Česká republika se totiž nemusí bát šetrné energetiky, skutečné riziko představují dlouhodobě zastaralé plány ministerstva průmyslu, uzavírá autor.