Saúdové rozjíždějí fotovoltaiku ve velkém stylu

3.3.2017, 10:00

Saúdská Arábie plánuje investovat v příštích letech do obnovitelných zdrojů energie stěží uvěřitelných 30 až 50 miliard dolarů. Cílem inovací je snížit vysokou produkci CO2 na hlavu a závislost na tradičních fosilních palivech.

Základem Saúdského energetického mixu budou i nadále konvenční zdroje energie, tedy konkrétně zemní plyn a ropa, které mají zajistit výkon kolem 60 GW. V plánu je však i vybudování jaderné energetiky - elektrárny tohoto typu by měly přinést dalších 17,6 MW. Nezapomíná se ale ani na obnovitelné zdroje energie. Není překvapením, že v pouštním státě se budou spoléhat především na energii ze slunce: 16 GW by mělo být generováno fotovoltaickými články, 25 GW pak pomocí koncentrované sluneční energie. Dalších 9 GW by mohl zajistit vítr, 3 GW by pocházely z energetického využití odpadu a geotermální energie by měla dodat 1 GW.

Jak uvádí materiály českého Velvyslanectví v Rijádu, základním problémem při aplikaci nových – a zejména obnovitelných - energetických zdrojů je skutečnost, že v současné době se tímto programem zabývá více výzkumných center (KACST = King Abdulaziz City for Science and Technology, KACARE, KAPSARC = King Abdullah Petroleum Studies and Research Center a KAUST = King Abdullah University of Science & Technology). Práce těchto center se v mnoha ohledech překrývá a zejména postrádá specifické soustředění práce na obnovitelné energie.

Ambiciózní plány skýtají zajímavé možnosti i pro dodavatelské firmy z České republiky, ať už se budou projektů účastnit samostatně nebo jako subdodavatelé v rámci větších konsorcií. Je však třeba být aktivní - první kolo přihlášek se bude uzavírat již 20. 3. 2017.