Evropské fotovoltaické asociace vyzvaly EK, aby se postavila proti retroaktivitě

4.12.2014, 10:03

Evropská fotovoltaická průmyslová asociace (EPIA) a 19 národních asociací se obrátily společným dopisem na novou Evropskou komisi s výzvou, aby evropští lídři zabránili dalším retroaktivním a diskriminačním krokům proti solárním sektorům v jednotlivých zemích a umožnili tak dosáhnout cíle učinit z Evropy světovou jedničku v obnovitelných zdrojích.

Evropské asociace včetně CZEPHO připomínají, že nově zvolený předseda EK tento cíl jasně deklaroval a obnovitelné zdroje by se měly stát klíčovým pilířem společné evropské energetiky. Naplnění tohoto záměru však brání v jednotlivých členských zemích neplánované, retroaktivní a diskriminační kroky národních vlád. Ty přímo ohrožují podnikání v oboru OZE a investory přivádějí často do situace, kdy jim hrozí úpadek a nejsou například schopni splácet bankovní úvěry. Současně je ohrožena důvěra dalších potenciálních investorů.

Asociace proto vyzývají EK, aby zajistila spravedlivé a konzistentní regulační rámce jednotlivých zemí, které umožní další růst obnovitelných zdrojů v souladu s cíly a plány EU. Pouze tak bude moci fotovoltaika účinně přispět k tomu, aby se Evropa skutečně stala světovým lídrem v oblasti čisté energetiky.

Celý společný dopis EPIA 19 národních asociací si můžete přečíst ZDE.

Dopis zástupci EPIA předali novému komisaři pro energetiku a ochranu klimatu Migueli Ariasovi Cañetemu. Ten souhlasil, že je nutné se v budoucnu retroaktivním opatřením vůči solárnímu sektoru vyhnout a podpora OZE by měla být nastavena tak, aby byly zaručeny přiměřené výnosy pro fotovoltaické investory.

Jednání na toto téma mezi vrcholnými evropskými představiteli a zástupci fotovoltaických asociací budou pokračovat a o jejich výsledcích vás budeme informovat.