Členské státy odmítají antidumpingová cla

9.2.2017, 12:20

U Evropské komise se tento měsíc bude opět projednávat existence antidumpingových cel na dovoz solárních panelů a skla z Číny, Tchaj-wanu a Malajsie.

Na konci roku 2013 se rozhodla Evropská unie chránit místní výrobce solárních panelů před konkurencí z Číny. Panovalo totiž podezření, že čínští dodavatelé panelů nasadili ceny pod výrobními náklady, aby ovládli evropský trh. Evropská komise reagovala zavedením antidumpingových a antisubvenčních opatření, jejichž výsledkem bylo, že solární panely se musely prodávat za minimální stanovenou cenu, která umožňovala evropských výrobcům v konkurenci uspět.

Opatření, jež pomohla evropským producentům panelů ale na druhou stranu znamenají vyšší náklady pro investory do fotovoltaických elektráren. Proto i Solární asociace společně s evropskou asociací SolarPower Europe dlouhodobě podporují zrušení antidumpingových cel. A společné úsilí přineslo ovoce.

Plánovaný návrh Evropské komise na prodloužení těchto opatření míří k odvolacímu řízení. Proti se totiž postavilo 18 členských států. To sice nestačilo na úplné zrušení antidumpingových cel, byl ale zahájen proces, během kterého se bude muset Komise zabývat námitkami expertů a jehož výsledkem může být aspoň zmírnění navrhovaných opatření či podobný kompromis.