"Chytrá" roubenka s FVE se stala průmyslovou inovací roku 2013

24.11.2014, 10:11

Energeticky efektivní „Roubenka“ obdržela v celostátní soutěži Český energetický a ekologický projekt, stavba a inovace roku 2013 ocenění v kategorii Inovace průmyslu za ATREA/juwi smartHome – efektivní využití OZE a inteligentní řízení objektu. Současně byl tento projekt oceněn v kategorii Partneři společností ČEZ .

Porota u projektu pozitivně zhodnotila samotnou technologii juwi/smartHome (více informací ZDE), konstrukční řešení pasivního domu, jeho podobu a zároveň fakt, že celková roční spotřeba elektrické energie v domě je pokryta z 58 %, díky efektivnímu systému smartHome a vlastní instalované fotovoltaické elektrárny o výkonu 7,42 kWp.

Energeticky efektivní roubenka kombinuje stavbu projektovanou s důrazem na minimální tepelné ztráty s produktem juwi smartHome, který představuje inteligentní řízení domu a regulaci toku energií v něm. Dům díky těmto systémům umí využít až 100% energie z fotovoltaické elektrárny na střeše. Oceněný systém smartHome byl tak spojuje integrovaný zásobník tepla, vzduchotechniku a tepelné čerpadla Atrea. Pomocí tohoto systému může uživatel domu snadno ovládat pomocí například chytrého telefonu jednotlivé zdroje energie, bateriový systém a dalších volitelné prvky domu, jako je LED osvětlení či automatické ovládání garážových vrat. Letos se pak společnost juwi ve spolupráci se společností ABB zaměřila na testování využití přebytkové energie pro pohon elektromobilu.

Soutěž o Český energetický a ekologický projekt, stavbu a inovaci roku organizuje společnost Top-expo.cz spolu s vypisovateli: Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem pro místní rozvoj. Odborná porota je zaštítěna například ČVUT. Vítězové jednotlivých kategorií převzali ceny z rukou vicepremiéra ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a zastupujícího předsedy Senátu ČR Zdeňka Škromacha. Během galavečera byly uděleny také další ceny, například Ceny vypisovatelů, Cena poroty, Ceny partnerů či Cena veřejnosti.

„Díky znalostem z oboru energetiky, stavebnictví a pomoci šikovných architektů jsme vytvořili dům, který sice zvenku vypadá jako roubenka, ale uvnitř poskytuje moderní komfort energeticky úsporného bydlení v takzvaném pasivním domě. Efekt šetrného bydlení pak posiluje využití solárních panelů na střeše domu. Ocenění naší práce nás těší a věříme, že ukazujeme směr, kterým by se mělo bydlení v České republice dál vyvíjet,“ říká Petr Správka, ředitel společnosti juwi, který je současně vedoucím sekce CZEPHO pro malé zdroje. Společnost juwi je také členem CZEPHO a partnerem Aliance pro energetickou soběstačnost.