FVE měla pomoci dětskému hokeji – narazila na solární daň

19.11.2014, 12:40

Společnost PANST vznikla v roce 2009 jako výsledek dohody mezi Zimním stadionem Černošice a skupinou přátel, kteří chtěli jednak pomoci dětskému hokeji a také rozumně investovat se spolehlivou návratností. Stát formou zákona oslovil investory, aby stavěli fotovoltaické elektrárny a garantoval jim na 20 let výkupní ceny. Retroaktivní zásahy státu způsobily, že její chod nakonec dotují provozovatelé ze svého.

Sluneční elektrárna s instalovaným výkonem 126 kWp na střeše zimního stadionu vznikla a byla připojena v roce 2009, investoři se přitom museli vyrovnat s celou řadou obtíží. Sklon střechy je malý a její konstrukce by neunesla zatížení větrem, pokud by panely byly nakloněny na ideální deklinaci. Proto má FVE speciální panely ze Švýcarska, které i při nevýhodném sklonu dokážou vyrobit dost energie.  V ceně panelů byla zahrnuta i jejich jak průběžná, tak i úplná likvidace na účet dodavatele po skončení životnosti FVE.

„Ekonomický efekt se sice nevyrovná FVE stavěným na jižních svazích okolo Pavlovic, ale při státem garantované výkupní ceně by si FVE měla vydělat nejen na úvěry a půjčky, ze kterých byla převážně investována, ale měla by zajistit i slušný příjem pro dětský hokej Zimnímu stadionu v Černošicích,“ počítali investoři podle jednatele společnosti PANST Pavla Antonína Stehlíka při zahájení projektu, který vyšel na zhruba 10 milionů korun.

Krátce po řádném uvedení do provozu však stát výkupní ceny snížil o 26 % formou srážkové daně. Prý na tři roky, aby vyrovnal „nepřiměřený zisk“. „My jsme ale nekupovali panely za ceny, které k výpočtům použili ERÚ a MPO. Postavit FVE na střeše stojí mnohem více, než ji stavět na volné zemi.  Je to tak zřejmé, stejně jako to, že technologii pro 3MW elektrárnu koupíte za lepší ceny, než pro 0,1 MW! Asi jen „páni“ u MPO a ERÚ v Čechách nevědí, že ve velkém se kupuje za nižší ceny, než v malém.  Nevěřícně jsme zírali na to, jak mohli „páni“ na  Ústavním soudu věřit takovým výpočtům a nesmyslným tvrzením ERÚ, že úvěry se v ČR poskytují bezúročně,“ rozhořčuje se Stehlík.

 Až do loňska byla elektrárna ve ztrátě. Společníci, aby dodrželi smlouvu se Zimním stadionem, si nejen nevyplatili ani korunu mzdy, ale například Antonín Stehlík musel do jejího provozu vložit i vlastní peníze z jiných zdrojů. „S důvěrou jsem hleděl vstříc konci nespravedlivé srážkové daně, jenže když se páni rozhodnou Vaškovi zlomit nohu, tak mu zlomí i tu druhou. Srážková daň pokračuje v podobě 10 % cenového podvodu dál,“ říká Stehlík.

„Ačkoli máme ve smlouvě s dodavatelem technologie jasně zaplacenu likvidaci panelů (a opravdu je při poruše bezplatně zlikvidoval), museli jsme se díky dalšímu paušálnímu tažení státu proti solárním elektrárnám přihlásit do „kolektivního“ systému na jejich likvidaci a zaplatit ji tak ještě jednou!“ dodává.

Další ranou potom byla v roce zavedená nová povinnost vybavit elektrárnu za stotisícové náklady dálkovým ovládáním pro ČEZ Distribuce, aby FVE mohla být odpojena, pokud bude nutné regulovat distribuční síť. „Páni zřejmě nevědí, že regulovat tento kolos odpojením tak malinkého zdroje je nesmysl. Nad tím, že tato jednoduchá technologie stála více, než sto tisíc, zatímco vynikající počítač či televize stojí desetkrát méně, jsme ani nevzdechli, vždyť jsme si ji mohli koupit jen u jednoho ze tří ČEZem vybraných dodavatelů a ti by nebyli Češi, kdyby toho nevyužili,“ komentuje to Stehlík.

Podle něj, ale „zlý sen“ ještě zdaleka zřejmě nekončí. Nová státní energetická koncepce v sobě na různých místech ukrývá další kroky proti stávajícím FVE. „Proti všem stávajícím, i těm poctivě realizovaným, i těm malým a proti těm na střechách.  Ty všechny páni, kteří napřed v EU slíbili, kolik jich do roku 2012 postavíme, slíbili výkupní ceny a pak nás začali jako nějakou škodnou likvidovat, plánují dál omezit ve výkonu, zatížit dalšími platbami, zavřít jakmile se dosáhne účetní životnosti (!) a současně MPO počítá s výstavbou statisíců nových FVE na střechách v celé ČR," říká Stehlík.

Nad tím opravdu zůstává rozum stát. Jen mizerný hospodář ničí to, co již postavil. Ještě že ty děti na zimním stadionu vesele bruslí a zatím netuší, že s pány na led není radno chodit, uzavírá.