Sluneční energetika je stále levnější. A bude dále zlevňovat

5.11.2014, 15:53

Během loňského roku klesly ceny fotovoltaických systémů o 12 až 19 procent. Vyplývá to z informací amerického ministerstva energetiky a dalších amerických institucí zabývajícími se obnovitelnými zdroji. V letošním roce se očekává podle stejných pramenů další pokles cen až o 12 procent.

Ze společné nedávno zveřejněné zprávy amerického ministerstva (DOE), Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje (NREL) a Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) vyplývá, že uvedený trend bude pokračovat i v příštích letech a Spojeným státům umožní naplnit své cíle ohledně snižování emisí stanovené pro rok 2020.

Mezi další hlavní zjištění citované zprávy patří, že modelové ceny fotovoltaických systémů v roce 2013 klesly pod 2 dolary za watt výkonu elektrárny a v roce 2014 pokračoval tento pokles na zhruba 1,80 dolarů za watt, což je o 59 procent méně než se předpokládalo v roce 2010. Na základě těchto údajů se předpokládá, že v USA dojde v nejbližší době k dosažení tzv. grid parity i bez federálních nebo státních dotací.