CZEPHO: Nové cíle EU jsou málo ambiciozní, věříme v přehodnocení

27.10.2014, 10:08

CZEPHO stejně jako další sdružení z oblasti obnovitelných zdrojů a Evropská fotovoltaická průmyslová asociace vítá, dohodu, se kterou hlavy evropských států uzavřely jednání o energeticko-klimatickém balíčku pro rok 2030. A to i přesto, že dohodnuté cíle pokládá za nedostatečné a neodpovídající současným možnostem a potenciálu solárního sektoru v ČR i v Evropě.

„Závazek 27 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 není příliš ambiciózní. Věříme však, že ho EU ještě přehodnotí, až se potvrdí očekávané další zlevnění obnovitelných zdrojů. Důležité je, aby Evropa tlačila členské státy k odstraňování administrativních bariér a přiměla je k udržení stability podnikatelského prostředí v šetrné energetice. Právě to jsou nejdůležitější aspekty, které pomohou opět nastartovat zájem o malé solární elektrárny na střechách domů také v Česku,“ komentovala závěry Evropské rady výkonná ředitelka CZEPHO Veronika Knoblochová.

Evropští představitelé se dohodli na 40% snížení emisí na nejméně 27% podílu OZE na celkové spotřebě elektřiny v EU do roku 2030.

I když bychom si přáli vyšší ambice, jsme rádi, že závazný cíl pro obnovitelné zdroje energie je součástí dohody. Cíl alespoň 27 % znamená, že nejméně 45 % elektřiny v Evropě by mělo pocházet do roku 2030 z obnovitelných zdrojů,“ píše se ve stanovisku EPIA.