Studie pro Evropskou komisi: obnovitelné zdroje jsou nejlevnější

15.10.2014, 08:56

Větrná energetika je nejlevnější zdroj a solární elektrárny mohou cenově konkurovat elektřině z jaderných reaktorů. Toto zjištění vyplývá ze včera publikované studie společnosti Ecofys zpracované pro Evropskou komisi. Experti ve své analýze propočítali cenu jednotlivých zdrojů i takzvané externí náklady jednotlivých zdrojů na lidské zdraví v důsledku znečištění ovzduší a změn klimatu. Komise po zveřejnění vyzvala odbornou veřejnost k zaslání připomínek.

Po sečtení nákladů jednotlivých zdrojů s externalitami vyplývá, že větrné turbíny mohou vyrábět elektřinu za 105 euro na megawatthodinu. Cena elektřiny z jádra a solární energetiky je pak přibližně srovnatelná: 125 euro na megawatthodinu. Z fosilních zdrojů je nejlevnější zemní plyn a nejdražším zdrojem uhelné elektrárny.

Solární sdružení se v kontextu aktuálních čísel pozastavují nad krokem Evropské komise, která se minulý týden rozhodla schválit podporu pro plánovaný jaderný reaktor ve Velké Británii. Přitom cena obnovitelných zdrojů stále klesá a u velkých projektů větrných nebo solárních zdrojů tlačí Evropská komise na zavádění více tržních mechanismů podpory – například využití aukcí nebo tendrů na nové kapacity.

„Čísla ze studie Ecofys jasně potvrzují, že podpora pro obnovitelné zdroje zabrala a během pár se stanou konkurenceschopnými. Mohly by být již dnes, pokud by uhelné nebo atomové zdroje nebyly dotovány pomocí osvobození od externích nákladů vlivu znečištění na lidské zdraví,“ Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Solární energetika díky poklesu nákladů konkuruje velkých zdrojům. Dnes si může pořídit fotovoltaické panely na svou střechu téměř každý. Zásadním prvkem pro využití možností šetrných zdrojů je zajištění stabilního investičního prostředí a umožnění přístupu k sítím,“ dodává Veronika Knoblochová z České fotovoltaické průmyslové asociace.

Zdroj: http://ec.europa.eu/energy/studies/doc/20141013_subsidies_costs_eu_energy.pdf