Novela energetického zákona – konečně obrat k lepšímu?

26.9.2014, 11:52

Komise legislativní rady vlády 24. září opět jednala o návrhu novely energetického zákona z dílny MPO a ERÚ. Podle našich informací je pravděpodobné, že z návrhu budou odstraněna zásadní opatření, která ohrožovala celý sektor obnovitelných zdrojů a jež byla předmětem zásadní kritiky CZEPHO, řady ministerstev, Úřadu vlády, bankovního sektoru a oborových svazů.

S velkou pravděpodobností bude zcela upuštěno od absurdního návrhu na neomezené ručení statutárních zástupců a vlastníků výrobce elektřiny a tzv. odpovědných osob za závazky společnosti k vrácení neoprávněně vyplacené podpory.

Nadějně to také vypadá s retroaktivním návrhem na zavedení institutu „maximálního podporovaného množství elektřiny“ pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů neboli zastropováním podporované výroby elektřiny v FVE s cílem snížit výši podpory až o 12%. Podle dostupných informací by návrh neměl projít do dalších kol legislativního procesu právě z důvodu porušení ústavnosti.

Podařit by zřejmě mělo také vyjmout z povinnosti platit příspěvek na OZE elektřinu vyrobenou pro vlastní spotřebu a odstranit administrativní zátěže pro připojování tzv. mikrozdrojů.

Jednání o podobě novely dále pokračují a zástupci CZEPHO se jich i nadále intenzivně účastní. O dalších výsledcích vás budeme pravidelně informovat.