Fotovotaická laboratoř na ČVUT získala akreditaci

11.4.2014, 17:18

Laboratoř diagnostiky fotovoltaických systémů na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze získala 22. ledna akreditaci od Českého institutu pro akreditaci. Stala se tak celkem třetí akreditovanou laboratoří tohoto zaměření v České republice.

Laboratoř, která na Českém vysokém učení technickém působí od roku 2010, nabízí provozovatelům FVE a dalším zájemcům akreditované zkoušky fotovoltaických modulů, ověření štítkových parametrů, zkoušky izolačního odporu či měření elektrické pevnosti a vodivosti rámu. Laboratoř vznikla díky finanční podpoře společnosti Decci a.s., která mimo jiné darovala klíčová měřící zařízení a zajistila potřebné stavební aktivity. Vedoucí laboratoře je Ing. Ladislava Černá, odborným garantem tohoto pracoviště je prof. Vítězslav Benda.Laboratoř diagnostiky fotovoltaických systémů
Více o laboratoři: Laboratoř diagnostiky fotovoltaických systémů

Podle Ing. Černé dokáže, kromě již uvedených měření a zkoušek laboratoř také poměrně úspěšně odhalovat padělky mezi panely, kdy jsou levnější výrobky vydávány za produkty kvalitnější značky. Na ČVUT jsou zřejmě jako jediná česká laboratoř schopni diagnostikovat také tenkovrstvé solární panely.

Vůbec první akreditovanou laboratoří pro diagnostiku fotovoltaických systémů byla v České republice laboratoř společnosti SOLARTEC v Rožnově pod Radhoštěm. Tato diagnostická a zkušební laboratoř získala akreditaci již v červenci loňského roku. Laboratoř se zabývá komplexní analýzou fotovoltaických modulů. Tato analýza zahrnuje kvantitativní a kvalitativní měření, na jehož základě je možné změřit výkonové parametry fotovoltaických modulů, zjistit případné vady a určit příčiny vzniku těchto vad.
Více o laboratoři: Solartec - PV test

Další akreditovanou laboratoří v České republice je brněnská laboratoř Centra výzkumu a využití obnovitelné energie na Vysokém učení technickém.

Více o laboratoři: Centrum výzkumu a využití obnovitelné energie