28.5.2016, 11:41
Australští technici a výzkumníci vytvořili nové fotovoltaické články, které dokážou využít 34,5 % nekoncentrované sluneční energie, což je nový světový rekord. Předchozí nejlepší výsledek s hodnotou 24 % držel článek o velikosti 800 centimetrů čtverečních. Nicméně nové fotovoltaické články jsou nejen účinnější, ale také pokrývají menší plochu, čímž by mohla být solární energie levnější.
„Tento povzbudivý výsledek ukazuje, že ve fotovoltaickém výzkumu stále existují zálohy a rezervy. Solární články budou efektivnější,“ řekl jeden z výzkumníků Mark Keevers z University of New South Wales (UNSW) v Sydney. „Extrakce více energie z každého paprsku slunečního záření má zásadní vliv na snížení nákladů na elektřinu vyrobenou prostřednictvím solárních článků, protože snižuje potřebné investice a zrychluje návratnost.“
„Nedávna studie německé společnosti Agora Energiewende nastavila agresivní cíl dosáhnout účinnosti 35 % do roku 2050 pro modul, který používá nesoustředěné sluneční světlo,“ navázal další z výzkumníků Martin Green. „Takže výzkum v účinnosti solárních článků je rychlejší, než mnozí odborníci očekávali.“
Nový článek je velký pouze 28 centimetrů čtverečních. Funguje tak, že rozděluje dopadající sluneční světlo do čtyř pásem. Infračervené pásmo tohoto světla je odražené zpět směrem ke křemíkovému solárnímu článku. A ostatní tři skupiny jsou směrovány do trojvrstvého typu solárních článků, který je vyrobený z indium-galium-fosfidu, indium-galium-arzenidu a germania. Sluneční světlo prochází každou z těchto vrstev a každá extrahuje energii na nejefektivnější vlnovou délku. A nevyužité světlo přechází na další vrstvu. A tak dále. Snahou je vytěžit z jednoho paprsku co nejvíce.