V Německu vznikl největší bateriový park v Evropě

18.9.2014, 12:41

Největší evropský bateriový park byl zprovozněn u města Schwerin v severovýchodním Německu. Celkem 25 600 lithium-iontových baterií, je schopno akumulovat až pět megawatthodin elektřiny vyrobené v obnovitelných zdrojích. Umožní tak vyrovnávat výkyvy ve výrobě elektřiny ve slunečních a větrných elektrárnách a nahradit neefektivní elektrárny na fosilní paliva.

Investorem do zařízení za šest milionů eur je soukromá regionální energetická společnost Wemag, která si jej objednala u berlínské firmy Younicos. Baterie budou vyrovnávat dodávky do sítě v oblasti severního Braniborska a západního Meklenburska o rozloze 8 600 kilometrů čtverečních. Tato konkrétní oblast získávala již loni 80 procent své spotřeby elektřiny z větrných elektráren, letos by to již mělo být na sto procent.

„Je to zajímavá alternativa vůči konvenčním elektrárnám, s níž přišly zdejší regionální elektrárenské společnosti,“ komentoval otevření parku spolkový ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Podle něj se v dalších částech Německa připravují další podobné bateriové parky s až dvojnásobnou kapacitou. Každý megawatt akumulátorů totiž může nahradit až desetinásobek výkonu uhelných elektráren zatěžujících životní prostředí, které by jinak musely kvůli zajištění stability sítě zůstat v provozu.

Právě nedostatek skladovacích kapacit pro elektřiny bývá přitom často označován za překážku dalšího rozvoje sluneční energetiky a dalších obnovitelných zdrojů. Řešení v podobě velkých akumulačních parků tak Německu pomůže naplnit jeho plán navýšit do roku 2035 celkový podíl „čistých zdrojů“ na výrobě elektřiny minimálně na 60 procent.