Solární lavička v Litoměřicích dobíjí telefony a poskytuje wi-fi

4.5.2016, 11:17

V litoměřickém parku Václava Havla mohou jeho návštěvníci využívat první solární lavičku v Česku. Lavička umí dobíjet mobily nebo tablety a lidé mohou využít i bezdrátové připojení k internetu wi-fi. Současně dokáže sledovat i kvalitu ovzduší nebo spotřebu energie. Prototyp představili loni studenti a vědci z ČVUT v Praze.

Lavička město vyšla na sto tisíc korun, 85 procent ale radnice hradila z dotačního programu česko-švýcarské spolupráce. Je vyrobená z betonu, skla, oceli, kovu a dřeva – a neustále pod dohledem městské kamery.

„Je vyrobena tak, aby byla odolná proti poškození, měla by vydržet extrémní podmínky,“ uvedl designer Jan Vítek. Při návrhu se prý nechal inspirovat moderní městskou architekturou.

Zájemci mohou využít bezdrátové připojení k internetu, dosah wi-fi sítě je i v nejbližším okolí. Přes USB konektory pak mohu dobíjet také své čtečky či fotoaparáty, a to jen s využitím solární energie.

Funguje i v noci, za deště či při zatažené obloze. „Solární panely nabíjí baterii, která by měla vydržet i patnáct dní, kdy slunce nesvítí,“ uvedla Jitka Nesrstová, projektová manažerka společnosti Full CapaCity, která lavičku ve spolupráci s designérem Janem Vítkem a odborníky z ČVUT vyrobila.

Zájem o chytré solární zařízení, jež vzniklo na základě inspirace z USA, už mají podle Nesrstové další města v Česku i zahraničí a soukromé firmy.