Fotovoltaika prožívá prudký rozvoj srovnatelný s IT odvětvími

10.9.2014, 12:30

Podle nejnovější studie Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) se během let 2009 až 2013 snížily pořizovací náklady slunečních elektráren o dvě třetiny, od roku 2008 dokonce o 80 procent. Podle agentury to je tempo rozvoje srovnatelné s tempem růstu IT průmyslu a tento trend bude nepochybně pokračovat.

Ze studie dále vyplývá, že v loňském roce bylo dosaženo tzv. grid parity u fotovoltaiky v Itálii, Německu a Španělsku. Dosažení této symbolické hranice lze v nejbližší době očekávat například ve Francii a Mexiku.

Kapacita obnovitelných zdrojů energie se podle IRENA v posledních deseti letech po celém světě zvýšila o 85 procent a dosáhla 1 700 GW. S tím rostou i ekonomické výsledky sluneční energetiky; jen čínský solární průmysl v uplynulém roce vygeneroval příjmy v hodnotě 52 miliard dolarů.

IRENA očekává další masivní rozvoj fotovoltaiky i v následujících letech, který bude tažen rostoucí poptávkou po energiích související s populačním nárůstem ve světě a současnou snahou bránit klimatickým změnám. Agentura odhaduje, že do roku 2030 se poptávka po energiích zvýší o 70 procent na 37 000 terawatthodin. Hlavním proudem, který bude muset tuto poptávku pokrýt, přitom podle odborníků agentury mají být právě obnovitelné zdroje. „Globální energetická revoluce je na cestě,“ píše se ve zprávě IRENA.