Legislativní rada vlády potvrdila, že novela energetického zákona je v rozporu s právem

29.8.2014, 14:19

MPO včera na jednání legislativní rady vlády neobhájilo svůj návrh novely energetického zákona. Ministerstvo průmyslu a obchodu musí nyní návrh přepracovat do příštího zasedání vládních legislativců, které bude 18. září 2014.

Ministerstvo průmyslu dostalo stovky připomínek k novele, které však totálně ignorovalo a naopak svůj návrh stále zhoršovalo. Návrh novely energetického zákona popíral principy právního státu, zaváděl právní retroaktivitu a dokonce navrhoval vyjmout jeden z úřadů státní správy z platnosti zákona o svobodném přístupu k informacím a dával mu nepřiměřené pravomoci,“ okomentoval rozhodnutí LRV Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Solární sdružení názor LRV přivítala. Sdružení opakovaně upozornily MPO na množství rozporů v novele energetického zákona i zákona o podporovaných zdrojích. Mezi zásadní pochybení patří například absence přesné formy nově zaváděných poplatků, vypracování variant nebo dopadových scénářů na spotřebitele. K zásadně problematickým bodům patří také retroaktivní návrh na omezení podpory stávajících instalací obnovitelných zdrojů.

„Příprava podobných zákonů silně ohrožuje pověst České republiky jako státu se stabilním právem a jistotou investičního prostředí. Pokud nechce ministerstvo průmyslu udělat z Česka banánovou republiku, mělo by se podobných návrhů napříště vyvarovat,“ říká Jan Patřičný z České fotovoltaické průmyslové asociace.

MPO zaslalo návrh zákona na LRV i přes masivní kritiku během meziresortního připomínkového řízení od řady ministerstev a profesních komor. Jejich připomínky však MPO ignorovalo a zapracovalo především návrhy Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které neodůvodnitelným způsobem posilovaly pravomoci tohoto úřadu – například nově mohlo měnit zpětně nastavení podpory obnovitelných zdrojů nebo pro ně měla platit výjimka a ERÚ by nemuselo poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím.