Nové tarify se odkládají, Vitásková rozpustila tým expertů

3.3.2016, 14:49

Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem. Oznámila to šéfka ERÚ Alena Vitásková. Již před tím ukončila expertního týmu, který připravoval změny tarifního systému plateb.

Vitásková již v úterý oznámila, že nová tarifní struktura elektřiny, která měla zohlednit velikost jističe, od roku 2017 platit nebude. Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka. Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

„Jako Energetický regulační úřad mohu vyhlásit, že novou tarifní strukturu můžeme vydat až v roce 2019, protože do té doby jsme zajistili pro regulované subjekty vše pro to, aby mohly bezpečně dodávat elektrickou energii ke konečnému spotřebiteli,“ uvedla Vitásková.

Kdy přesně úřad představí nový návrh tarifů, zatím podle ní nelze specifikovat, záleží totiž na tom, jak dopadnou konzultace s občany. K plánovaným novým tarifům se lidé mohou na stránkách úřadu vyjádřit od ledna. Od příštího týdne budou podle Vitáskové navíc zástupci ERÚ objíždět republiku a diskutovat s občany napřímo. Veřejný konzultační proces má skončit 30. června.

Předsedkyně ERÚ také v pondělí s okamžitou platností ukončila činnost expertního týmu, který připravoval změny tarifního systému plateb za elektřinu. K ukončení přistoupila poté, co se jeho členové shodli na nutnosti tarify upravit a jako základ pro další výpočty schválili nový předkládaný matematicko-technický model. Řekl to mluvčí ERÚ Vladimír Černý. Vedoucím týmu byl bývalý první místopředseda ERÚ Jan Nehoda, který návrh nové tarifní struktury předkládal ke schválení a který byl odvolán letos v lednu z funkce. Členy byli mimo jiné náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská a zástupci distribučních i výrobních firem.