ERÚ tvrdí, že nemá podkladové výpočty pro výkupní ceny

2.3.2016, 13:00

Nejvyšší správní soud potvrdil verdikt, podle kterého má Aliance pro energetickou soběstačnost nárok na požadované informace o způsobu kalkulace výkupních cen fotovoltaické energie. Data by měl podle rozhodnutí Krajského soudu v Brně poskytnout ERÚ, který se neúspěšně bránil prostřednictvím kasační stížnosti.

AliES konkrétně požadovala kalkulace výkupních cen pro roky 2005, 2006, 2008 a 2011, dále studie Českého vysokého učení technického, záznamy komunikace a podklady k nastavení výkupních cen, které úřad v minulosti poskytl zpracovateli auditu. Úřad ovšem uváděl, že informace už nemá a není ani vázán povinností je uchovávat.

Krajský soud argumentaci úřadu nepřijal. ERÚ podle něj postupoval nezákonně, když požadované informace neposkytl. Jsou to údaje, které objektivně měl k dispozici v době zpracování auditu a měl je mít i nadále, protože tvořily podklad pro stanovení výkupních cen fotovoltaické energie. Zároveň byla žádost podle informačního zákona dostatečně jasně formulovaná.

"Žalovaný nemůže rezignovat na poskytnutí informace pouze s odůvodněním, že se jedná o neexistující informace, ačkoliv je zřejmé, že tyto informace existovaly a žalovaný má nadále povinnost tyto informace uchovávat, neboť se vztahují k jeho činnosti," píše se ve zdůvodnění rozsudku.