Na panely pro sluneční elektrárny budou fronty

20.8.2014, 18:25

Poptávka po solárních panelech letos plně vytíží kapacitu jejich výrobců a v následujících letech bude „hlad“ po slunečních elektrárnách zřejmě i vyšší než možnosti dodavatelů komponent pro FVE. Tyto informace dnes přinesl deník E15.cz.

Výrobci panelů se po hubenějších letech letos díky velkému zájmu o sluneční elektrárny opět vrátí k zisku a budou muset přemýšlet o dalším rozšiřování závodů, neboť hlad energetik po sluneční energii bude v příštích letech podle řady odhadů růst. Uvádí deník E15.cz.

Podle deníku ceny panelů, které od roku 2010 klesly z 2,10 dolaru na 0,76 dolaru za watt výkonu, již růst nebudou. Spíše už nebudou klesat tak rychle a výrobcům se otevře cesta k větším ziskům. Čínští výrobci jako Yingli nebo Jinko by měli podle předpovědí analytiků stlačit výrobní náklady do roku 2017 až ke 37 centům za watt. Vyšším ziskům věří i investoři. Akciový index Bloomberg Global Solar Energy za poslední rok vzrostl o 44 procent.

Strach z nedostatku slunečních panelů už přiměl americkou společnost SolarCity miliardáře Elona Muska, která se zabývá instalacemi elektráren na střechách domů a komerčních nemovitostí, aby jednoho z výrobců letos v červnu koupil. "Pokud bychom to neudělali, riskovali bychom, že nebudeme mít panely, které potřebujeme," řekl Musk.

Výrobní kapacita ve světě je v současné době zhruba 60 gigawattů. Letos se očekává výstavba elektráren s výkonem 52 gigawattů. Evropská fotovoltaická průmyslová asociace (EPIA) pro příští rok očekává růst o 53 gigawattů, ale třeba průzkum agentury Bloomberg hovoří o přírůstku až 62 gigawattů.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.