2.8.2014, 13:21
Proti špatným návrhům v novele energetického zákona jsme vznesli připomínky a věříme, že dojde k jejich přepracování, nebo úplnému stažení, říká výkonná ředitelka CZEPHO Veronika Knoblochová v rozhovoru pro Solární novinky.
„Vítáme snahu ministerstva průmyslu otevřít diskuzi o podpoře a budoucím rozvoji malých obnovitelných zdrojů, tedy i střešních solárních elektráren. To by výrazně pomohlo nastartovat zájem o využití elektřiny ze slunce u domácností a malých a středních podniků, kde vidíme největší potenciál pro další růst,“ popisuje Knoblochová své dojmy z jednání s MPO, ERÚ a dalšími institucemi o podmínkách připojování malých zdrojů.
Současně však kritizuje chybné nastavení podmínek pro tzv. mikrozdroje v návrhu novely energetického zákona, které obsahuje řadu nových bariér. „Typicky jde o požadavek na nulové přetoky do sítě a chystané sankce, což může rozvoj malých zdrojů úplně zastavit. Ministerstvo průmyslu by si mělo uvědomit, že energetickou legislativu nevytváří pro ČEZ a další velké energetické společnosti. Mělo by začít hledat cesty pro „lidovou“ energetiku umožňující domácnostem a rodinám uspořit na elektřině a být energeticky alespoň částečně nezávislí. Proti těmto špatným návrhům v novele energetického zákona jsme vznesli připomínky a věříme, že dojde k jejich přepracování, nebo úplnému stažení.“
Ředitelka CZEPHO také zmiňuje další brzdy pro nové fotovoltaické instalace, jako jsou poplatky z vlastní spotřeby či předpokládané vybírání poplatků za OZE ve formě fixního poplatku „za jistič“. Přesto věří, že cestu pro skutečně účinnou podporu rozvoje „lidové“ sluneční energetiky lze podobně jako v okolních zemích nalézt i v ČR. „Vidíme jednoznačně prostor pro jednání s ministerstvem životního prostředí nebo ministeriem pro místní rozvoj. U nich lze očekávat pochopení podpory moderních technologií, které mají přínosy pro životní prostředí i v sociálních otázkách. Podporu pro malé střešní solární elektrárny navíc slíbily koaliční strany ve svém programovém prohlášení. Prostředky z evropských fondů a odstranění administrativních bariér jsou jednoznačně nejlepší cestou, jak mohou politici svým slibům dostát,“ říká v rozhovoru pro Solární novinky.
V závěru první části rozhovoru (druhá část bude zveřejněna 9. 8. 2014) Veronika Knoblochová také shrnuje výhrady CZEPHO k recyklační legislativě a představuje návrhy asociace vznesené v rámci projednávání novely zákona o odpadech. „V první řadě doporučujeme, aby došlo ke snížení celkového finančního zatížení provozovatelů FVE, ke zrušení absurdního přepočítacího koeficientu hmotnosti panelů na výkon, prodloužení období splácení recyklačního poplatku, možnost změny kolektivního sytému nebo zavedení limitů na administrativní náklady“.
Původní rozhovor na Solárních novinkách si můžete přečíst ZDE.