Symbolem OH 2016 v Riu má být sluneční elektrárna

31.7.2014, 10:10

Jednou ze stavebních dominant blížících se olympijských her v brazilském Riu de Janeiro má být projekt švýcarských architektů Solar City Tower. Tedy sluneční elektrárna v podobě 100 metrů vysoké věže.

Elektrárna bude přes den vyrábět elektřinu a v noci ji využije k čerpání mořské vody do zásobníku. Vodopád má následně roztáčet turbínu produkující elektřinu pro sportoviště, olympijskou vesnici i přilehlé sídliště.

Autorem projektu je švýcarský architekt Rafael Schmidt a jeho ateliér RAFAA se sídlem v Curychu. Věž by měla složit také jako rozhledna s výhledem na oceán i město. Ve výšce 90 a půl metru má být umístěn můstek pro bungee jumping. Díky projektu Solar City Tower a dalším technickým řešením spojených s obnovitelnými zdroji energie by se olympijské hry v Riu mohly stát prvními v historii s nulovou uhlíkovou stopou.

Vyhlídková věž umístěná v zátoce na ostrově Cotonduba by měla být viditelná přijíždějícími účastníky OH jak z lodí, tak z letadel a měla by být jakousi Eiffelovou věží Ria. Architekt Rafael Schmidt k projektu říká: „Soutěžní návrh jsme podali v roce 2009. Poté, co náš projekt vzbudil silnou vlnu zájmu tisku, jsme se spojili s příslušnými orgány v Rio de Janeiro olympiádu a čekáme na jejich konečné rozhodnutí.“

Brazílie, která je desátým největším spotřebitelem elektřiny na světě, na obnovitelné zdroje včetně sluneční energetiky výrazně sází. Podíl OZE v zemi dosahuje z našeho pohledu neuvěřitelných 82 %. Největší zastoupení mají přitom vodní elektrárny. Vláda také připravila celou řadu opatření na podporu rozvoje solárního sektoru, jako jsou daňové úlevy apod. Na tyto výzvy velmi dobře slyší soukromý sektor, například jenom společnost SOR plánuje do roku 2020 realizovat celkem 600 MW solárních instalací.