28.7.2014, 15:33
Pořizovací ceny zařízení pro sluneční elektrárny zejména kvůli levným výrobkům z Číny dále klesají. Spojené státy ve snaze ochránit domácí výrobce uvalily na čínské produkty nová sankční cla. Američtí provozovatelé FVE a instalační firmy proti tomu protestují.
USA nově zavedly na dovoz solárních zařízení z Číny a Tchaj-wanu sankční cla ve výši 26 až 165 procent. Podle amerického ministerstva obchodu se produkty z obou těchto zemí prodávají na příliš levně. Ministerstvo tím vyšlo vstříc americké divizi německého výrobce solárních panelů SolarWorld.
Washington již uvalil na dovoz solárních panelů z Číny vyrovnávací cla v červnu, ta měla kompenzovat údajné čínské státní subvence tomuto odvětví. SolarWorld si ovšem stěžoval, že čínští výrobci ve snaze vyhnout se clům přesunují produkci na Tchaj-wan.
Rozhodnutí znovu zvýší napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Čínská vláda už nad červnovým rozhodnutím Washingtonu vyjádřila „silnou nespokojenost“. Rozhodčí panel Světové obchodní organizace (WTO) přitom tento měsíc dospěl k závěru, že dodatečná cla, která USA uplatňují na dovoz solárních panelů z Číny od roku 2012, porušují mezinárodní obchodní pravidla.
Rozhodnutí ministerstva obchodu sice pomůže americkým výrobcům panelů, ale současně zvedlo vlnu odporu mezi provozovateli fotovoltaických elektráren a instalačními firmami v USA. Jejich Koalice pro dostupnou solární energii (CASE) zavedení nových cel silně kritizuje. Podle CASE zavedení dalšího cla na panely a články zbrzdí využívání zelené energie v USA a poškodí spotřebitele, neboť prodraží solární instalace. CASE proto vyzvala SolarWorld, aby spolupracoval a Americkou asociací solárního průmyslu (SEIA) a našel kompromisní řešení.
Americké ministerstvo obchodu vydá své konečné rozhodnutí ve věci nových cel do 15. prosince. Poté by o tomto případu měla jednat americká Komise pro mezinárodní obchod, která má rozhodnout do 29. ledna 2015.