Svět mohutně investuje do „slunce“. ČR přešlapuje na místě

8.7.2014, 10:10

Zatímco se v České republice v důsledku neexistence systému podpory a přetrvávajících byrokratických překážek rozvoj solárního sektoru prakticky zastavil, svět jde opačným směrem. V současné době probíhá další vlna investic do sluneční energetiky, která se stává plně konkurenceschopnou tradičním zdrojům energie.

V  posledních dnech byly oznámeny nové ambiciózní investice do slunečních elektráren, které potvrzují trend dalšího růstu fotovoltaiky v globálním měřítku.

Například Mezinárodní asociace pro rozvoj ze skupiny Světové banky poskytne Bangladéši zvýhodněnou půjčku ve výši 78,4 milionu dolarů na financování projektu Rered II. Jeho cílem je v zemi nainstalovat téměř půl milionu nových domácích slunečních elektráren. Bangladéš se chce touto cestou definitivně vypořádat s problémy elektrifikace zejména na venkově a zajistit svým obyvatelům trvalý přístup k elektrické energii. Na projektu se podílí jak veřejný, tak soukromý sektor a v jeho rámci by mělo přibývat 7 000 solárních systémů každý měsíc.

Americký stát Illinois upravil svou legislativu, aby bylo možné ze státních prostředků investovat dalších 30 milionů dolarů do podpory sluneční energetiky nové generace. Podle guvernéra Pata Quinna by měla být většina těchto prostředků využita k podpoře malých solárních zdrojů.

Společnost SunEdison uvolnila 190 milionů dolarů na výstavbu sluneční elektrárny o výkonu 72,8 MW v Chile. SunEdison očekává, že nová elektrárna bude připojena ještě v letošním roce. FVE s názvem Maria Elena má vzniknout v regionu Antofagasta a bude jednou největších slunečních elektráren v celé Latinské Americe.

Elektřina z Marie Eleny bude dodávána do chilské veřejné sítě a obchodována na spotovém trhu. Jose Perez, prezident SunEdison pro Evropu, Blízký východ, Afriku a Latinskou Ameriku k tomu říká: „Dnešek představuje nový milník v energetickém průmyslu. Tato elektrárna ukazuje, že solární energie může soutěžit s tradičními zdroji a vyhrát.“