Týmu Aston Martin pomůžou v Le Mans zrychlit solární panely

24.6.2014, 10:10

Závodní tým Aston Martin, který se připravuje na slavný závod v Le Mans, oznámil spolupráci se společností Hanergy Global Solar Power & Applications Group. Solární panely, které firma dodá, by měly závodnímu speciálu pomoci dosahovat vyšších rychlostí a lepších soutěžních časů.

Solární panely na střeše Aston Martin Vantage GTE nebudou dodávat energii přímo pro vlastní pohon auta, ale zajistí elektřinu pro provoz klimatizace, bez níž prakticky nelze vytrvalostní závod v horkém letním počasí absolvovat. Problémem přitom je, že klimatizace u „normálního auta“ odebírá ze spalovacího motoru část jeho výkonu.

Díky zvolenému řešení s využitím energie ze slunce bude mít pilot vozu k dispozici více síly motoru a současně se zvýší jeho komfort. Podle zástupců Astonu by mělo být auto panely vabaveno již pro nejbližší závod v texaském Austinu, což bude vzhledem k tamějšímu klimatu pořádná zatěžkávací zkouška právě pro systém klimatizace. Aston Martin navíc počítá s tím, že popsané řešení nabídne i privátním týmům, jezdícím s okruhovými speciály V12 Vantage GT3 and V8 Vantage GT4.

Společnost Hanergy vidí z komerčního hlediska velkou budoucnost fotovoltaiky právě v automobilovém průmyslu, konkrétně v elektromobilech. Nedávno proto navázala spolupráci s americkou společností Tesla Motors,  největším světovým výrobcem elektromobilů.