FVE Vepřek se předvedla členům CZEPHO

25.5.2014, 13:02

Členové CZEPHO měli 19. května příležitost zúčastnit se exkurze do FVE Vepřek na Mělnicku. Možnosti seznámit se s provozem, konstrukcí i historií jedné z nevětších slunečních elektráren ve střední, jižní a východní Evropě využily tři desítky členů naší asociace.

Průvodcem účastníků exkurze byl člen představenstva CZEPHO Jan Patřičný ze společnosti Decci servis s.r.o., která elektrárnu provozuje. Návštěvníci FVE s instalovaným výkonem 35 MWp si prohlédli celý areál elektrárny včetně jejího technického zázemí a servisního vybavení. Součástí prohlídky byla také návštěva velína, kde se účastníci mimo jiné dozvěděli, jak je tato moderní sluneční elektrárna zabezpečena pro případ nenadálých událostí nebo poruch.

FVE Vepřek se rozprostírá na ploše 82,5 ha, což odpovídá rozměrům zhruba stovky fotbalových hřišť a v době svého uvedení do provozu byla devátou největší sluneční elektrárnou na světě. Celkem se skládá z 13 bloků obsahujících 190 tisíc fotovoltaických panelů.

Projektu FVE předcházela výstavba samostatné trafostanice v katastru obce Spomyšl, která jako jediná dodává elektrický proud do linky 110 kW. První stavební práce na vlastní fotovoltaické elektrárně začaly v polovině roku 2010 a začátkem září 2010 byla slavnostně otevřena. Projekt realizovala společnost Decci servis s.r.o., která své fotovoltaické elektrárny prezentuje pod jednotnou obchodní značkou FVE CZECH.