Až 30% panelů nemá správný výkon. Které to jsou odhalí akreditovaná laboratoř!

17.6.2014, 10:38

Solární boom v česku je za námi, postaveno a připojeno je již několik gigawatt. Kde ale bereme jistotu, že panely, které máme nainstalované na svojí FV elektrárně, jsou v pořádku a zdali i za 5, 10 nebo 15 let budou vyrábět přesně tak, jak nám garantoval dodavatel FV panelů nebo elektrárny?

Akreditovaná fotovoltaická zkušební laboratoř nabízí možnost si panely nechat otestovat pomocí různých zkoušek, které dokáží odhalit nejen vady, ale také příčinu jejich vzniku (mohou to být výrobní vady, špatná manipulace při přepravě, montáži apod.). Po jejich otestování zákazník dostane protokol o měření, ve kterém je podrobně zaznamenán průběh měření a výsledek.

Velkou výhodou akreditovaných zkoušek je jejich mezinárodní uznatelnost po celém světě pro případné řešení reklamací i soudní spory.

Nejžádanější zkouškou, která určí přesný výkon FV panelu, je měření „volt-ampérové“ charakteristiky (flash test-zábleskový test). Výsledkem je přesná hodnota výkonu FV panelu při normovaném osvitu a teplotě. Podmínky jsou stejné, jaké mají povinnost používat a uvádět výrobci u štítkových hodnot panelů.

Komplexní zkouška zahrnuje elektroluminiscenci, vizuální, klimatické, termografické a izolační zkoušky. Díky tomu je následný odborný posudek podložen a popisuje technický stav panelu včetně příčin a míru rizika pro budoucnost.

Jako první v české republice obdržela akreditaci diagnostická a zkušební laboratoř fotovoltaických panelů Solartec PV test, která je součásti společnosti Solartec s.r.o.. Disponuje nejmodernějšími zkušebními zařízeními s vysokou přesností (až třídy A+/A+/A+), která umožňují provádět 8 standartních zkoušek a bezpočet individuálně navržených.

„Do naší akreditované zkušební laboratoře majitelé elektráren často posílají své panely různých značek, výkonů a různé kvality. Zarážející je přitom stav i značkových panelů po 2-3letech používání, u kterých se čekala jistá nesmrtelnost.“ Popisuje zkušenosti ředitel prodeje a marketingu společnosti Solartec s.r.o., Ing. Martin Hnídek.

Měření v akreditované zkušební laboratoři Solartec PV test je k dispozici všem členům CZEPHO se slevou 10%!

Více informací naleznete na stránkách www.pvtest.cz