Provozovatelé FVE připojených v roce 2011 podali stížnost k ÚHOS

15.6.2014, 21:19

Čtrnáct provozovatelů solárních elektráren postavených v roce 2010, které nebyly do konce uvedeného roku připojeny, podalo k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže stížnost na ČEZ. Podle 14 členů sdružení FVE 2010, s nimiž CZEPHO úzce spolupracuje, společnost ČEZ Distribuce v roce 2010 přednostně připojovala do sítě elektrárny mateřského ČEZ a spřátelených investorů a naopak odmítla připojit desítky elektráren s platnými licencemi a kolaudacemi.

Sluneční elektrárny s platnou licencí a připojené do sítě do konce roku 2010 dostávají výrazně vyšší podporu vyrobenou elektřinu. Od počátku roku 2011 státem garantovaná podpora klesla na polovinu. Prakticky všechny FVE uvedené do provozu v roce 2011 však byly postaveny v předchozím roce za tehdejší ceny komponent. Právě podle pořizovacích nákladů měla být výše podpory stanovena.

Elektrárny členů sdružení FVE 2010 připojené ČEZ do distribuční sítě až po roce 2010 jsou tak ztrátové, protože jejich provozovatelé počítali s výhodnějšími podmínkami a na jejich základě získávali také bankovní úvěry. Jinými slovy platí bankám splátky, jako kdyby provozovali elektrárny spuštěné v roce 2010, ale dostávají poloviční podporu.

Na konci roku 2010 žádaly o připojení tisíce provozovatelů solárních elektráren. Jedním z nich je například pražský advokát Daniel Honzík. V roce 2009 založil firmu Fox Solar a pustil se do stavby elektrárny mezi skladovými halami v Nučicích u Prahy. V prosinci roku 2009 podepsal s firmou ČEZ Distribuce smlouvu o budoucím připojení.

V březnu 2010, jakmile dostal stavební povolení, distributorovi zaplatil, vzal si u banky 150milionovou půjčku a v srpnu měl elektrárnu hotovou.V září dostal licenci Energetického regulačního úřadu , stavební úřad povolil předčasné užívání stavby  O připojení u ČEZ však marně žádal až do února následujícího roku.

"Všechno bylo připravené – z hotové elektrárny vedl kabel, stočený pod sloupy čekal na připojení do vysokonapěťové sítě. Sami jsme pro něj udělali výkop," řekl Honzík iDnes.cz. Distributor měl podle investora dokonce uzavřenou smlouvu s montážní firmou, která měla Fox Solar připojit. Ve smlouvě však byl pro montážníky jednoznačný pokyn, aby předmětnou FVE připojili až po 31. prosinci.

Elektrárna podnikatele ročně stojí 3 až 3,5 milionu korun, které musí ze svých prostředků dodat, aby byl schopen splácet bance. V podobné situaci jsou desítky investorů, kteří své sluneční elektrárny rozestavěli v roce 2010, ale nebyli mezi „vyvolenými“. Ve stejnou dobu byly navíc naopak prokazatelně připojovány FVE, které nebyly fakticky vůbec dostavěny. Mnohé z nich následně odkoupil právě ČEZ.

Více o případu můžete číst například ZDE.