Mediální kampaň Vitáskové proti „solárníkům“ byla účelová, tvrdí žalobce

11.6.2014, 10:48

Podle státního zástupce Radka Mezlíka, který vede obžalobu v procesu s předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou a spol., začaly všechny její mediální výstupy a trestní oznámení proti provozovatelům FVE až v době, kdy byla šéfka ERÚ seznámena s důkazy vůči své osobě.

"Prezentaci obviněné jako zastánkyně důrazného postupu vůči tzv. solárním baronům státní zástupce považuje za nevěrohodnou," píše se mimo jiné v obžalobě. Všechny její mediální útoky a trestní oznámení proti solárnímu sektoru totiž podle obžaloby začaly až poté, co A. Vitáskovou policie loni v lednu při výslechu konfrontovala s důkazy o jejím možném nezákonném jednání.

Šéfka ERÚ sice podle Mezlíka v médiích prezentovala, že podala hromadná trestní oznámení kvůli nezákonnému udělování licencí, ale její úřad do současnosti neodebral jedinou z nich. Jednat se přitom mělo o zhruba 180 slunečních elektráren. Pod vedením A. Vitáskové naopak museli z ERÚ odejít pracovníci, kteří se snažili zvrátit rozhodnutí, za které je předsedkyně regulačního úřadu nyní souzena.

Vitásková společně s dalšími devíti obžalovanými v současnosti stojí před brněnským krajským soudem, kvůli nezákonnému udělení licencí dvěma FVE na Chomutovsku. Předsedkyni ERÚ klade obžaloba za vinu, že ve své funkci zmařila zpětné odebrání těchto licencí podvodně udělených v roce 2010. Státu tak kvůli neoprávněně čerpané podpoře měla vzniknout škoda až sto milionů ročně. To by při dvacetiletém čerpání podpory představovalo částku čtvrt miliardy korun. Vitáskové v případě odsouzení hrozí trest až 12 let vězení.

Více o fungování ERÚ se dočtete v našich infolistech ZDE a ZDE.