Solární panel je pojistka proti zdražování, říká šéf Photonu

9.6.2014, 14:56

Goerg Hotar, zakladatel společnosti Photon Energy, která vznikla v roce 2008 v České republice, je přesvědčen, že přístup k čisté, udržitelné a levné energii patří mezi základní lidská práva. Rozhovor se spolumajitelem firmy expandující nyní například i do Austrálie přineslo sobotní vydání deníku Právo.

Společnost Photon Energy, která kromě ČR také například v německu či Itálii, počátkem letošního roku dokončila výstavbu velké solární elektrárny na kancelářské budově hlavního sídla australské pošty v Sydney. Tato elektrárna má výkon 283 kW a ročně vyrobí 371 tisíc kilowatt elektřiny, která pokryje celou denní spotřebu objektu. „Instalací energetického zdroje šetrného k životnímu prostředí se navíc významně zvýšila hodnota budovy. V Austrálii totiž existují dva systémy pro ocenění energetické efektivity budovy, které mají velký vliv na cenu nemovitostí na realitním trhu. Australané již nechtějí zbytečně utrácet za předraženou elektřinu,“ popisuje Hotar v rozhovoru.

Australská vláda zavedla systém certifikátů pro stavbu elektráren, získávajících energií z obnovitelných zdrojů. Tím podpořila především menší střešní solární elektrárny. Certifikáty se vyplácejí před zahájením stavby a pokryjí tak část vložených investic. „Naše firma může díky tomuto systému stavět v Austrálii elektrárny pro zákazníky v podstatě na vlastní náklady. Zájemce o fotovoltaickou elektrárnu na střeše svého domu nemusí za její výstavbu zaplatit ani cent. My mu pak buď prodáváme elektřinu vyrobenou na jeho střeše, nebo si může elektrárnu odkoupit formou leasingu, vysvětluje Hotar stím, že podobný systém by byl výhodný i pro české firmy a občany.

„Navíc to chápu jako pojistku proti zvyšujícím se nákladům za elektřinu. Nikdo přece neví, kolik bude proud ze sítě stát příští rok nebo za deset let. Pravděpodobně bude dražší, ale nelze přesně předpovědět o kolik. Cena elektřiny ze solární elektrárny na střeše je v podstatě skoro stejná od prvního dne. Rodiny, školy, nemocnice a další zákazníci se tak mohou bránit proti rostoucím cenám elektřiny,“ dodává šéf úspěšné české firmy.

Celý rozhovor s Georgem Hotarem v deníku Právo si můžete přečíst ZDE.