3.6.2014, 11:35
Podnikání ve fotovoltaice již dávno není „zlatým dolem“ a mnoho provozovatelů bylo v jejich důsledku nuceno své sluneční elektrárny prodat, nebo zkrachovalo. I tato informace zazněla ve zpravodajství České televize v souvislosti s probíhajícím procesem s šéfkou ERÚ Alenou Vitáskovou.
V solárním byznysu je podnikání podstatně těžší než v roce 2010 a to právě v důsledku solárních daní a dalších kroků, které stát zavedl, uvedla v pořadu Studio ČT 24 renomovaná reportérka MF Dnes Zuzana Kubátová, která se českou energetikou dlouhodobě zabývá.
„Pro řadu podnikatelů, kteří měli s bankami domluveno financování na hraně, je to velký problém. Řada elektráren byla prodána, řada zkrachovala, řada slušně vydělává,“ popsala situaci Zuzana Kubátová. Její slova korespondují s dlouhodobým postojem CZEPHO a Aliance pro energetickou soběstačnost a nesmyslnost tvrzení A. Vitáskové o „solárním tunelu“ ve prospěch provozovatelů slunečních elektráren potvrdilo také Vrchní státní zastupitelství v Olomouci – více ZDE.
Právě předsedkyně ERÚ přitom v probíhajícím procesu před Krajským soudem v Brně čelí žalobě, že se společně s devíti dalšími obžalovanými podílela na podvodu spojeném se spuštěním dvou velkých FVE na Chomutovsku. Tyto elektrárny nebyly podle žalobce dokončeny, přesto získaly v posledních dnech roku 2010 licenci a tím i nárok na vyšší podporu pro následujících 20 let. Stát tak měl přijít až o dvě miliardy korun. Obžalovaným hrozí až 12 let vězení.
Cestu individuálního prošetření případných podezření (právě aktuálně projednávaný případ chomutovských elektráren nebo nákupy solárních parků společností ČEZ) podporují také solární sdružení. Rozhodně však odmítají paušální obvinění celého solárního sektoru. Fotovoltaické zdroje provozuje více než 27 tisíc subjektů, drtivá většina je tvořena poctivými rodinami, živnostníky nebo podniky.