Fotovoltaika šetří lidem peníze v rodinných domech i panelácích

23.3.2014, 11:27

Fotovoltaika přináší prospěch svým uživatelům v nejrůznějších podobách využití a už dávno není její výhodnost závislá na přímé finanční podpoře. Výroba vlastní elektřiny ze slunce může, jak dokládají praktické příklady, minimalizovat náklady na vytápění objektů, zajistit energetickou soběstačnost rodinám i firmám, nebo uchránit velkoměsto před hrozbou blackoutu.

Výhodám a praktickému využití fotovoltaiky byla nedávno věnována tematická stránka v deníku Právo. V rozhovoru s majitelem pasivního, energeticky z velká části soběstačného rodinného domu Petrem Správkou, zde byly představeny například možnosti výroby elektřiny pro vlastní spotřebu. „Fotovoltaika na střeše domu umí pokrýt až 60 procent naší roční spotřeby. Elektřina ze slunce ohřívá vodu v integrovaném zásobníku teplé vody a pohání vzduchotechniku s rekuperací starající se o přísun kvalitního čerstvého vzduchu,“ popisuje technické řešení majitel horské roubenky v Lužických horách, který pracuje jako ředitel české odbočky společnosti Juwi, jedné z největších světových firem v oboru využívání obnovitelných zdrojů energie.

Správka využil svých profesních zkušeností, aby v objektu, který si zachoval svůj tradiční ráz, zajistil své rodině ekonomicky výhodné a ekologicky šetrné zásobování energiemi. Celý systém založený na kombinaci fotovoltaiky s kachlovými kamny s teplovodním výměníkem, může přitom plně ovládat ze svého tabletu. „V naší pasivní roubence spotřebujeme okolo deseti tisíc kilowatthodin elektřiny ročně – včetně ohřevu vody. Díky využití solárních panelů na střeše přes 6600 kilowatthodin získáme z vlastních zdrojů. Měsíční zálohy, které platím elektrárenské společnosti, jsou 800 Kč, kde po ročním zúčtování spotřeby dochází k přeplatkům,“ vysvětluje Správka.

Za největší komplikace bránící tomu, aby podobné řešení mohlo využít ještě více českých rodin vidí odborník na čistou energetiku v neúměrných administrativních bariérách a v nesmyslných opatřeních, kdy provozovatelé FVE musejí platit z elektřiny, kterou si sami vyrobí a sami spotřebují poplatky na podporu OZE. „Jde pak o podobně nesmyslný princip, jako kdybych si uvařil polévku z vlastní mrkve vypěstované na zahradě a pak šel zaplatit do obchodu za to, že jsem si tam mrkev nekoupil a tím jim krátil zisky,“ přibližuje absurdnost současné české legislativy Správka. Fotolovtaika má přitom podle něj velkou budoucnost, kdy může významně finančně ulehčit například sociálně slabším rodinám včetně důchodců, které ohrožují vysoké účty za elektřinu. Velký přínos může mít rozvoj obnovitelných zdrojů i pro regionální zaměstnanost, jak dokládají třeba zkušenosti z Německa, kde Správkova firma rovněž působí.

Šance i pro paneláky

Úspory může využití fotovoltaiky přinést nejen majitelům rodinných domů, ale i větších obytných objektů. Příkladem je třeba bytové družstvo Kalous, které v Sokolově v rámci renovace panelového domu vedle zateplení nahradilo dálkově dodávané teplo instalací tepelných čerpadel. Ty elektřinu pro svůj provoz získávají ze solárních panelů. Každá domácnost tak může ročně za teplo ušetřit až 18 tisíc korun. Fotovoltaika zajistí dostatek energie pro tepelné čerpadlo a ohřev vody i ve dnech s malou slunečností.

„Solární energetika díky své dostupnosti snižuje náklady za elektřinu a teplo. Proto také začíná pronikat mezi důležité nástroje v rámci energetické renovace budov. Jde o nákladově zajímavé řešení, a proto by se měla fotovoltaiky na domech dostat také mezi podporované technologie v rámci programu Zelená sporám,“ tvrdí  výkonná ředitelka CZEPHO Veronika Knoblochová.

Proti blackoutu

Výhody fotovoltaiky si samozřejmě uvědomují stále více po celém světě. Například guvernér amerického státu New York připravil začátkem tohoto roku podpůrný program pro solární energetiku. Cílem je vybudovat až tři tisíce megawattů fotovoltaických elektráren, které vyrobí elektřinu pro 465 tisíc domácností a vytvoří okolo 13 tisíc pracovních míst. Další program pak pomůže vybudovat solární elektrárny pro pět tisíc škol. Hlavním důvodem je kromě snížení účtů za elektřinu a lepšího životního prostředí hlavně řádění přírodních živlů. Stát New York chce posílit bezpečnost dodávek elektřiny v případěpřírodní katastrofy.

Třeba při bouři Sandy, která během loňského března řádila na východním pobřeží USA, bylo více než 1,3 miliónu lidí týden bez elektřiny. Ukázalo se, že jediné místo, kde si lidé mohli dobít telefony a další elektrická zařízení, byly domy se solárními panely a bateriemi umožňujícími provoz mimo síť.

„Dobrým příkladem využití solárních elektráren na střechách domů je jejich kombinace s baterií. Občany tak neohrozí výpadky sítě z důvodu přírodních katastrof ani utáhnuté plynové kohoutky kvůli mezinárodním krizím,“ vysvětluje Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Celou tematickou stránku z deníku Právo najdete ZDE.