Ombudsmanka vyzývá poslance: zrušte diskriminaci provozovatelů malých FVE!

5.5.2014, 11:52

Ombusmanka Anna Šabatová předložila poslancům zprávu veřejného ochránce práv za rok 2013, v níž se zastává lidí, kteří si pořídili střešní sluneční elektrárnu a v důsledku toho nyní nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti a další sociální dávky.

Zpráva předložená Poslanecké sněmovně obsahuje především seznam 10 případů diskriminace, které je podle názoru ombudsmanky třeba urychleně legislativně řešit. Jedním z nich je právě postavení osob provozujících malé fotovoltaické elektrárny. „Je třeba upravit zákony tak, aby provozovatelé malých výroben elektřiny měli nárok na podporu v nezaměstnanosti a aby se pro účely dávek posuzoval jejich skutečný příjem z provozu výrobny. Dnes nemají provozovatelé sebemenších fotovoltaických elektráren, ani když jsou nezaměstnaní, nárok na podporu ani na dávky,“ píše se ve zprávě.

"Většinu elektřiny spotřebují sami na provoz domu, zisk z přebytků pouštěných do sítě je v lepších případech 2-3 tisíce korun měsíčně, v zimě jen pár stovek. Pokud přijdou o zaměstnání, je toto jejich jediným příjmem, nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti a sami si musí platit zdravotní a sociální pojištění," uvádí dále úřad ombudsmanky. Drobní výrobci elektřiny navíc nemohou využít ani postupu standardního pro živnostníky – přerušení provozování živnosti. Přerušit živnost nemohou, protože mají pouze udělenou licenci. Tu by museli leda zrušit. Vedle absence nároku na dávky v nezaměstnanosti nemohou provozovatelé domácích FVE pobírat ani dávky hmotné nouze. Jako „podnikatelům" se jim totiž započítává fiktivní příjem v částce odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy za předchozí rok (tedy cca 12 500 Kč), takže na dávky pomoci v hmotné nouzi nedosáhnou.

O iniciativě ombudsmanky informují i některé česká média. Například zpravodajský portál Echo24.cz uvádí v této souvislosti případ pětapadesátileté ženy, která si spolu s manželem nechala namontovat na střechu rodinného domu fotovoltaickou elektrárnu, aby v důchodu nemuseli platit za proud. Jenže vloni přišla o zaměstnání a na úřadu práce zjistila, že od státu nedostane ani korunu. Právě proto, že má na střeše pár solárních panelů. Na podporu v nezaměstnanosti nemá nárok, přestože její panely dosahují výkonu pouhé čtyři kilowatty a v loňském roce jí v průměru vydělaly jen něco přes tisíc korun měsíčně, popisuje autor článku, který si můžete přečíst ZDE.