Solar Global rozbíhá novou vlnu pozemních fotovoltaik. Nové zelené zdroje pomohou posílit energetickou nezávislost Česka

10.10.2022, 08:54

Skupina Solar Global patří mezi úspěšné žadatele o podporu pro realizaci nových solárních elektráren z Modernizačního fondu. Díky úspěšným žádostem nyní zahájila výstavbu prvních dvou fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu téměř 2 megawatty, které vyrostou na nezemědělských pozemcích na Prostějovsku.

V dané lokalitě Ochoz již 12 let funguje a čistou energii vyrábí 3,5 megawattový solární park. Nově přibydou ve stejném areálu další dva parky s výkonem 976,8 kilowatt a 990 kilowatt. Projekty s očekávanou investicí 38 milionů korun jsou realizovány s 35procentní podporou Modernizačního fondu. Každý rok přinese výroba čisté sluneční elektřiny celkovou úsporu téměř 2 tisíc tun oxidu uhličitého. Společnost počítá, že plochu solární elektrárny využije také pro chov ovcí, které se tak efektivně a ekologicky postarají o údržbu pozemku.

„Po 12 letech se vracíme do Česka s možností vybudovat větší solární park. Těší nás, že naším úsilím podpořeným Modernizačním fondem pomůžeme chránit životní prostředí i posílit českou energetickou nezávislost. Postupně zvyšující se množství levné solární elektřiny navíc pomůže k dostupným účtům za energie pro domácí spotřebitele,” uvádí k výhodám restartu fotovoltaiky v Česku Vítězslav Skopal, předseda představenstva skupiny Solar Global.

Jde přitom o první projekt z celkem 9 úspěšně vysoutěžených podpor získaných z Modernizačního fondu. Plány Solar Global počítají s realizací celkem až 31 megawattů, které mohou vyrůst ve Zlínském, Moravskoslezském či Středočeském kraji. K solárním elektrárnám mají přibýt také bateriová úložiště s kapacitou 11 megawatthodin. Na třech lokalitách pak počítá Solar Global také s akumulací pomocí výroby zeleného vodíku.

Zahraniční expanze

Solar Global expanduje také na řadě evropských trzích. Další projekty v řádu desítek megawattů připravuje ve Španělsku, Německu, Polsku či Rumunsku. Nejblíže dokončený projekt je Geaca (ve středním Rumunsku) s výkonem 3,5 megawattů. Stavba solárního parku začala v září 2022 a předpokládaný termín dokončení je do konce letošního roku.

„Evropa cítí, že právě solární energie je rychlý recept na posílení energetické bezpečnosti a nezávislosti na ruském zemním plynu. Na zahraničních projektech těžíme z výhody dobře nastaveného systému přípravy a schvalování nových projektů. Vše běží pružně s cílem zajistit pro danou zemi dostatek levné energie nezávislé na Rusku. Potěšilo by nás, pokud by takový přístup měla i Česká republika. Pomohlo by například zařazení projektů obnovitelných zdrojů mezi zdroje budované ve veřejném zájmu,” uzavírá Vítězslav Skopal.