Podnikatelská mise českých firem do Ázerbájdžánu zaměřená na energetiku a energetickou efektivitu

3.8.2022, 17:00

Velvyslanectví České republiky v Baku ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v Baku organizuje v týdnu od 19. září 2022 podnikatelskou misi do Ázerbájdžánu zaměřenou na energetiku a energetickou efektivitu. Cílem akce je představení českých energetických řešení nejen v oblasti petrochemického průmyslu, ale také technologie pro využití obnovitelných zdrojů energie a energetickou efektivitu.

Ázerbájdžán je klíčovým dodavatelem ropy a zemního plynu do řady zemí Evropské unie a Středomoří. Petrochemickému průmyslu je díky tomu věnována zvláštní pozornost a modernizace stávající infrastruktury je jedním z aktuálních témat. Země v rámci diverzifikace využívání zdrojů energie začala projevovat zájem o obnovitelné zdroje, jejichž potenciál na pevnině je odhadován na 27 000 MW. Zároveň probíhá modernizace elektrické soustavy a jsou implementovány programy pro zvyšování efektivity při využívání elektrické energie.

Zástupci České republiky a Ázerbájdžánu na podzim roku 2021 vstoupili do nové fáze spolupráce v energetickém sektoru. Dne 30. září 2021 byla velvyslancem České republiky v Ázerbájdžánu Milanem Ekertem a Ministrem energetiky Ázerbájdžánu Parvizem Šahbazovem podepsána Dohoda o spolupráci v oblasti energetiky. Hlavním cílem je pozvednutí energetické spolupráce mezi oběma zeměmi. V termínu mise by se mělo uskutečnit první zasedání nově ustavené pracovní skupiny pro energetiku.

Program akce, která se uskuteční v týdnu od 19. září 2022, zahrnuje seminář/kulatý stůl s prezentací českých společností pro státní a polostátní subjekty ázerbájdžánské energetické scény a bilaterální jednání pro účastníky akce. 

Velvyslanectví ČR v Baku zajišťuje jednání s partnery a hradí organizaci semináře (pronájem sálu a techniky, propagační materiály) a dopravu po Ázerbájdžánu. V průběhu mise se uskuteční menší společenská akce pro partnery českých společností. Účastníci si hradí dopravu do a z Ázerbájdžánu a ubytování.

Zájemci o účast na misi z řad českých společností se mohou přihlásit do 4. srpna 2022 skrze obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Baku (commerce_baku@mzv.cz).