28.4.2014, 10:42
Deník Právo přinesl v sobotu rozhovor s předním českým odborníkem na fotovoltaiku profesorem Vítězslavem Bendou z ČVUT, který se výzkumu na tomto poli věnuje již od poloviny 80. let minulého století.
Profesor Vítězslav Benda, který je také odborným garantem nedávno akreditované laboratoře pro měření fotovoltaických modulů na ČVUT, v rozhovoru přibližuje historii rozvoje výroby elektřiny ze slunce od pionýrských počátků po dnešních instalovaných více než 137 GW po celém světě.
Podle jeho odhadů lze do roku 2020 očekávat pokles cen fotovoltaických komponent na zhruba 60 procent dnešní úrovně a tedy další zvýšení atraktivity této technologie pro běžné využití. Benda současně vyvrací některé rozšířené mýty ohledně energetické výhodnosti solárních elektráren, jejich životnosti či nákladů na recyklaci.
Do „sluneční“ budoucnosti se profesor Vítězslav Benda dívá optimisticky a předpokládá, že se dočkáme doby, kdy budou ročně přibývat stovky gigawattů nových instalací, o své místo na trhu budou soupeřit nejrůznější technologie modulů a fotovoltaika se stane nedílnou součástí moderní architektury.
Celý rozhovor s profesorem Vítězslavem Bendou si můžete přečíst ZDE.