Největší česká solární střecha vznikne na logistickém areálu u Kojetína. Postaví ji Solar Global

2.4.2022, 08:15

Skupina Solar Global zahájila výstavbu největší střešní solární elektrárny v Česku. Fotovoltaické moduly pokryjí střechu logistického areálu u Kojetína. Čistá solární elektřina tak pomůže snížit rostoucí výdaje za energii a přispěje ke snížení emisí.

Fotovoltaická elektrárna bude mít výkon 3 951 kilowattů a ročně vyrobí více než 4 miliony kilowatthodin. Instalace se bude skládat z 8 590 monokrystalických panelů, každý o výkonu 460 wattů (Wp). Jde o zařízení s dlouhou dobou životnosti a vysokou účinností výroby elektřiny pomocí slunečního záření. Solar Global předpokládá, že stavba bude hotová do 30. června letošního roku.

S ohledem na současný růst cen elektrické energie a zemního plynu jsou instalace solárních panelů jedním z nejrychleji dosažitelných kroků, který pomůže firmám snížit výdaje za energie. „Pokud si firma pořídí solární elektrárnu, jde o dobrou investici do své budoucnosti. Solární panely mají životnost více než 40 let. Po splacení jejich ceny vyrábí slunce de facto zadarmo, pouze s minimálními náklady na průběžný servis elektrárny. Výhodou sluneční energie je také fakt, že je nezávislá na dodávkách z Ruska,” uvádí k výhodám solární elektrárny pro firmy Vítězslav Skopal, předseda představenstva skupiny Solar Global.

Roční produkce nové solární elektrárny na logistickém areálu u Kojetína bude odpovídat takovému množství elektřiny, jaké spotřebuje zhruba 1 400 českých domácností s průměrnou roční spotřebou.

„Roční produkce solární elektrárny bude více než 4 tisíce megawatthodin čisté elektřiny. Díky tomu elektrárna ušetří téměř 4 tisíce tun oxidu uhličitého, které by se dostaly do atmosféry, pokud by stejné možností energie musely vyrobit uhelné zdroje. Na logistickém areálu navíc vzniká čistá energie přímo v místě, kde se spotřebuje na provoz budovy a věříme, že časem třeba také na dobíjení elektromobilů,” dodává k přínosům solární elektrárny pro životní prostředí Vítězslav Skopal.

Zajímavosti:

  • Největší česká střešní solární elektrárnou byla dosud VT – SUN s výkonem 2,98 megawattů (MW) z roku 2010, která je umístěna na střechách chomutovských válcoven trub. Loni oznámila stavbu velké solární elektrárny společnost Škoda Auto. Má jít o instalaci s výkonem 2,3 MWp, ale elektrárna nebyla dosud dokončena
  • Jedny z největších střešních solárních střech v Evropě: 
    • 48 040 solárních panelů s celkovým výkonem 18 MW jsou umístěny na střeše centra Heylen Warehouses v nizozemském Venlo 
    • na střeše továrny Audi v Maďarsku je instalováno 12 MW